Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomi için En Büyük Tehdit Yükselen Oranlar Değil Ticaret ve Jeopolitikteki Öngörülemez Eylemler

Önceki Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan, ABD ekonomisine yönelik en büyük tehdidin Başkan Donald Trump’ın ticaret politikalarından geleceği konusunda uyardı.
Ekonomi için En Büyük Tehdit Yükselen Oranlar Değil Ticaret ve Jeopolitikteki Öngörülemez Eylemler
Yorum

Önceki Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan, ABD ekonomisi için en büyük tehdidin FED değil Trump olduğunu savundu.

Project Syndicate isimli medya kuruluşunun web sitesinde yayınlanan; “Ekonomik Kış Geliyor mu?” (Is Economic Winter coming?) başlıklı yazıda Rajan, makroekonomik döngüleri düzenleyen eski kuralların artık geçerli görünmediğini ve ABD’de bir sonraki durgunluğa neyin yol açabileceğinin halen belirsizliğini koruduğunu söyledi.

“Ancak yakın tarih bizim rehberimiz ise en büyük tehdit ABD Federal Rezerv’inden veya ekonominin herhangi bir sektöründen değil, daha ziyade Beyaz Saray’dan kaynaklanıyor.” dedi.

ABD Ekonomisi için En Büyük Tehdit FED ya da Bir Sektörden Değil, Beyaz Saray'dan GeliyorŞuanda Chicago Üniversitesi’nin işletme yüksek okulunda finans profesörlüğü yapan Rajan, FED’in geçen yıl oran yükseliş yoluna başlamasından hemen sonra Trump yönetiminin Çin’le ticaret savaşında ikiye katlandığını da belirtti. “2018 yılının sonlarında piyasalar düşmeye başladıktan sonra, Fed geri adım attı. Ticaret savaşını çözmek için kapsamlı bir anlaşmanın görünmesi ve şimdi Trump’ı görevden almak için sürmekte olan resmi bir azil soruşturmasıyla, FED’in yakın zamanda para politikasını sıkılaştırması pek mümkün değil.” dedi.

Önde gelen Hintli ekonomistin işaret ettiği ikinci bir faktör ise Eylül ayında Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan saldırı gibi jeopolitik riskler oldu.

Petrol Fiyatları Artış Küresel Ekonomi Durgunluğa Götürebilir“Petrol fiyatındaki bir artış, küresel ekonomiyi durgunluğa götürebilir.” diyen Rajan, bunun kesinlikle tüketicilerin harcanabilir gelirlerini azaltacağını, duyarlılığı zayıflatacağını, yatırımları daha da hafifleteceğini bildirdi. Muhtemel enflasyonist sonuçların, merkez bankalarını daha fazla gevşeme için küçük bir alanla bırakacağını da ekledi.

Durgunlukların doğası gereği öngörülemezken en büyük tehdidin yükselen oranlar değil, ticaret ve jeopolitik gibi alanlarda öngörülemeyen eylemler olduğunu vurguladı. “Eğer dünya daha az taklitçi güçlü adama sahip olsaydı, küresel ekonomi çok daha güçlü olurdu. Maalesef, bugünün otoriter liderlerinin çoğu orada çünkü onları oraya seçmenler koydu.” ifadeleriyle de dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu