Yatırım yapmaya başla!

Ekonomi Bakanı’nın 2016 Büyüme Yorumu

Ekonomi Bakanı’nın 2016 Büyüme Yorumu

1 Kasım seçimlerinin Türkiye’ye siyasi ve ekonomik istikrar kazandıracağını söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yıl sonunda büyümenin tekrar %5’in üzerine çıkmasını beklediğini ifade etti.

Türkiye’nin ekonomik büyümede son bir yıl içinde beklenen performansı sergilemediğini belirten Bakan Zeybekci; “Bizim beklentilerimiz daha üst seviyede. İhracatın büyümeye katkısı, ikinci çeyrekte eksi iki yönündeydi. Ben üçüncü çeyrekte bu eksinin biraz daha sıfıra doğru yaklaşacağını öngörüyorum. Dördüncü çeyrekte de belki ihracatın büyümeye destek verebilme noktasına gelebileceğini düşünüyorum,” dedi.

Yılın ilk yarısındaki büyüme rakamları ile dünyada yedinci en hızlı büyüyen ülke olduğumuzun altını çizen Zeybekci, ertelenen iç tüketim ve yatırım talepleri ile pozitif şeylerin hızlı bir şekilde devreye gireceğini söyledi.

Nihat Zeybekci, ihracatın büyümeye katkısının oldukça etkili olduğundan; ancak OVP‘de ihracatın büyümeye etkisini 2016 ve 2017 için pozitif görmediklerinden bahsetti. Enerji fiyatlarındaki gerilemenin dünyadaki tüm maliyetleri etkilediğini söyleyen Zeybekci, ham madde fiyatlarında da otomatik bir düşüş meydana getirdiğini söyledi.

Türkiye’nin bu yıl ilk defa ihracatın ithalatı karşılama oranında %70’lere ulaştığını ifade eden Ekonomi Bakanı Zeybekci, enerji ve ham madde fiyatlarındaki düşüşün bu yılın ithalat rakamlarında 30 milyar dolar civarında düşürücü etki oluşturduğunu söyledi.

Zeybekci, dün görücüye çıkan yerli otomobil hakkında da konuştu ve şu sözleri söyledi; “Otomobil ürettiğimiz zaman bütün sanayi dallarında, bütün ürünlerde, birçok alanda teknoloji geliştirme imkanımız oluşuyor. Otomotiv sanayinin bu noktada tetikleyici bir etkisi oluyor. Milli otomobilin yedek parçasıyla, diğer ürünleriyle, Ar-Ge’siyle Türkiye’ye çok önemli katkıları olacaktır. Türkiye olarak bizim buna bir an önce geçmemiz lazım, bir an önce başlamamız lazım. Kamu kullanım alanlarında da ben Türk otomobili çok önemsiyorum,” dedi.

Bakan Zeybekci, geçtiğimiz günlerde 100’e yakın vatandaşın hayatını kaybettiği ve 3 günlük ulusal yas ilan edilmesine sebep olan Ankara’daki patlama için; “Türkiye’nin fay hatlarının kırılması amacıyla yapılmış noktasal bir saldırı,” yorumunu yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum