Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Moody’s Kararı ve OVP Hedeflerini Değerlendirdi

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Moody’s Kararı ve OVP Hedeflerini Değerlendirdi

Hatırlanacağı üzere uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yaklaşık üç hafta önce Türkiye’nin not görünümüne ilişkin kamuoyuna önemli açıklamalarda bulunmuştu. Moody’s yaptığı açıklamada; Türkiye’nin kredi notunu, yatırım yapılabilir seviyesinin altına indirdiğini belirterek, görünümünü durağan olduğunu ifade etmişti. Bu açıklamanın ardından, Türkiye’nin kredi notu “Baa3” seviyesinden “Ba1” seviyesine gerilemişti. Moody’s’in almış olduğu not indirim kararına, yurt içinden ağır eleştiriler gelmişti. Moody’s’in not indirim kararının perde arkasında yatan gerçekleri ve tüm merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Geçen gün ise Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin OVP hedeflerini kamuoyuna açıkladı. Yıldırım yaptığı açıklamada; Türkiye ekonomisinin 2009 yılı dışında, 27 çeyrek boyunca sürekli büyüdüğünü belirterek, ekonominin bu sene de aynı şekilde büyümeye devam edeceğini söyledi. Mali disiplinin vazgeçilmez unsur olduğunu vurgulayan Yıldırım, önceliklerin iyi belirlenmesi gerektiğini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Yıldırım, bu yıl için büyüme tahminin yüzde 4’ten yüzde 3,2’ye revize edildiğini ifade etti.

Moody’s’in almış olduğu not indirim kararı ve geçen gün Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı OVP ile ilgili olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, önemli değerlendirmelerde bulundu. Zeybekci’nin açıklamalarından öne çıkan noktalar ise şöyle;

“OVP’de sağlam temelli minimum hedefler belirlendi”

Zeybekci yaptığı açıklamada; Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerine inşa edildiğini belirterek, yaşanan hiçbir olumsuzluğun bu temeli sarsamayacağını söyledi. OVP’de ayakları yere sağlam basan, gelecekle ilgili minimum hedeflerin belirlendiğini belirten Zeybekci, bu yıl için büyümenin yüzde 3,2’den daha iyi olacağını dile getirdi. Enflasyona ilgili olumlu bir trendin yakalandığını vurgulayan Zeybekci, istenilen hedeflere ulaşılmaya başlandığının altını çizdi.

“Moody’s’in kararı talihsiz”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Zeybekci, Moody’s’in almış olduğu not indirim kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Moody’s kararını talihsiz olarak niteleyen Zeybekci, bu kararın Fitch üzerinde de baskı oluşturduğunu söyledi. Türkiye’nin, yatırım yapılabilirin 2-3 seviye yukarısında bir ekonomik yapıya sahip olduğunu belirten Zeybekci, siyasi temelli kararların alındığını ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum