Paylaşım

Ekonomi Bakanı’ndan 4,15 Rekorunu Kıran Dolar Kuru için Çarpıcı Yorum!


 

Dolar ve Euro her gün yeni bir rekora imza atarken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kura müdahale edilmemesi gerektiğini ve verilerin Türkiye gerçeğini yansıtmadığını söyledi.

Dolar, Çarşamba gününe 4,12 liradan başladıktan sonra yeni rekor seviyelerini kaydetti. ABD yaptırımları sonrasında Rusya piyasalarında yaşanan sert kayıplar ve artan jeopolitik risklerle Türk lirası dolar ve Euro karşısında tarihinin en düşük seviyelerine indi.

Dolar/TL’de yeni rekor 4,1564 olurken, Euro 5,1450 ve sterlin 5,89 seviyelerine tırmandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise son günlerde zirveden inmeyen kur hakkında değerlendirmede bulundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kur hareketlerinin Türkiye gerçeklerini yansıtmadığını söyledi.

Zeybekci’ye göre en zayıf yanımız cari açıktı. Nitekim son günlerde dolar kurundaki rekorlar hakkında genel olarak tüm analistlerin hem fikir olduğu bir konuydu bu. Cari açık Şubat ayında 4,15 milyar dolar ile piyasa beklentisinin altında geldi.

Zeybekci, cari açığı fırsata çevirdiğimizi belirtirken, Pazartesi günü açıklanan süper teşvik paketi konusuna da değindi. 23 proje için ayrı ayrı teşvik verdiklerini söyleyen Bakan, toplamda 135 milyar lira olan bu desteğin, yabancı yatırım veya yabancı ortaklı şirketlere verildiğini bildirdi.

%7’nin üzerinde büyüme beklediklerini söyleyen Zeybekci, bu konuda dengeli bir hareket izlediklerini belirtti.

2017 yılının rekor yılı olduğunu, 2018’de ise ihracat alanında her ay rekor kırıldığını ifade etti. Büyümenin sürdürülebilir ve öngörülebilir olduğunu söyleyen Ekonomi Bakanı, 2017 yılında ihracatın %10,2 artırıldığını, büyümenin %7,4 geldiğini, bu yıl için ise ihracatın yine %10 seviyelerinde artış göstermesini beklediklerini belirtti.

Söz konusu varlıklara bakıldığında fazlamız olduğunu söyleyen Zeybekci, bu nedenle kurla ilgili spekülatif haberlerin temeli olmadığını ve Türkiye için gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Kimsenin endişeye kapılmaması ve kura müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi.

Piyasanın kendi içerisinde bu seviyeyi düzene sokacağını belirten Zeybekci, kurdan kaynaklı bazı şirketlerin de yeniden yapılandırmaya gitmeleri durumunda ekonomiye hiçbir zararı olmayacağını ifade etti. Son olarak et fiyatlarına da değinen Bakan, enflasyonda en çok zarar gördüğümüz ürünlerin gıda sektöründe olduğunu, et fiyatlarına müdahale edilmesinin yanında sera üretimine öncelik verileceğini bildirdi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın