Yatırım yapmaya başla!

Dolar Tüketici Güvenindeki Sınırlı Düşüşle 7,79’a Gerilerken, Gözler PPK Toplantısında

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre tüketicinin ekonomiye güveni Ekim’de %0,1 azaldı. Dolar iyimser gelen rapor ve faiz artışı beklentisiyle 7,80’in altında geziniyor.
Dolar Tüketici Güvenindeki Sınırlı Düşüşle 7,79’a Gerilerken, Gözler PPK Toplantısında

Hafta başından bu yana yurt içinde veri gündemi oldukça sakindi. Perşembe günü ise öğleden önce tüketici güven endeksi, öğleden sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı kararı yer alıyor.

Merkez Bankası Eylül toplantısında piyasaları şaşırtarak 200 baz puanlık faiz artışı yapmıştı. Yerli ve yabancı analistlerin tamamı bugünkü toplantıdan da bu seviyeye yakın bir artış bekleniyor.

Tüm dikkatler PPK toplantısından çıkacak karara odaklanırken öncesinde Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı tüketici güven endeksi değerlendiriliyor. Açıklanan rakamların iyimser bir tablo çizmesiyle dolar ve Euro sakinliğini korudu.

TÜİK ve TCMB işbirliğiyle hazırlanan anket sonuçlarına göre tüketici güven endeksi Ekim’de %0,1 oranında düşüş gösterdi.
Ekim Tüketici Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Söz konusu sınırlı düşüşle birlikte Eylül ayında 82,0 olan tüketici güven endeksi Ekim’de 81,9’a geriledi. Bu dönemde geçen 12 aya göre gelecek 12 ay için hanenin maddi durum endeksi %3,3 düşüş göstererek 71,8’den 69,4’e indi. Gelecek 12 aylık dönem için hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise %0,6 artışla 79,1’den 79,5’e çıktı.

Eylül ayında 83,3 olan gelecek 12 aylık döneme ait genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ekim de %2,3 artarak azalarak 81,4 oldu. Gelecek 12 aylık dönem için dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi %3,9 artışla 93,8’den 97,4’e çıktı.

TCMB’den faiz artışı beklentileri yükselirken, Türk lirasındaki değer kazancı da artıyor.
Dolar Kuru 7,79'a Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 7,81’den kapanan dolar, aylık PPK toplantısının yapılacağı güne yatay bir başlangıç yaptı. Saat 09:45 civarında 7,79’a kadar geriledi. TÜİK verileri sonrasında 7,83’ü test etse de burada kalıcı olamadı ve yeniden düşüşe geçti. Saat 10:56’da ise %0,18 ekside 7,7983 liradan işlem görüyor.

JPMorgan Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci, geçen ay yapılan 200 baz puanlık artışın yerinde bir hamle olduğunu fakat yeterli gelmediğini söyledi. Fiyat ve finansal istikrarın sağlanması, risklerin bertaraf edilmesi için bugünkü toplantıdan da artış açıklaması çıkması gerektiğini belirtti.

GCM Dolar Yorumu

Morgan Stanley analistleri 150 bp, Unicredit kıdemli ekonomisti Gökçe Çelik 200 bp’lik artış bekliyor. Faiz artışı olsa bile yeterli olmayacağını söyleyen Çelik, enflasyon ve jeopolitik gelişmeler gibi mevcut risklerin liradaki değer kayıplarını durduramayacağını dile getirdi.

Bu toplantıda da faiz artışı gelirse, 2021’in ilk yarısına kadar bu yönde bir adım atılmasını beklemediğini söyleyen Çelik, enflasyonda düşüş olması halinde ise gelecek yılın ikinci yarısından itibaren faiz indirimine geçilebileceğini yorumladı.

200 baz puanlık faiz artışı bekleyenler arasında yer alan bir diğer isim Monex Europe FX piyasaları analisti Simon Harvey oldu. “Agresif bir faiz artışı döviz piyasalarına Merkez Bankası’nın dolar kuru için toleransının 8.00 seviyesi olduğunu gösterecektir.” diyen Harvey, bu oranda bir artışın bankalar arası piyasaların fiyatlamalarıyla uyumlu hale gelebileceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum