Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekim’de Toplam Ciro %9, Perakende Satış Endeksleri ise %5,9 Arttı

2019 Ekim döneminde toplam ciro endeksi yıllık bazda %9, perakende satış endeksleri ise %5,9 oranında artış gösterdi.
Ekim’de Toplam Ciro %9, Perakende Satış Endeksleri ise %5,9 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni haftaya art arda açıklanan ekonomik verilerle başladık. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik rakamlarıyla birlikte toplam ciro ve perakende satış endekslerini de açıkladı. Buna göre Ekim ayında her iki endekste de artış kaydedildi.

Ekim ayında toplam ciro endeksinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %9 oranında artış oldu.

Toplam Ciro Endeskleriİnşaat, sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinden oluşan ciro endeksi mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haliyle bir önceki aya kıyasla %0,5 oranında artışa işaret etti. Yıllık bazda sanayi ciro endeksi %2,9, aylık bazda %0,5 arttı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla %19 azalan inşaat sektörü ciro endeksi Eylül verilerine göre %0,2 düşüş gösterdi.

Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ticaret ciro endeksi de %17,7, hizmet sektöründe ise %12,2 oranında artış kaydedildi. Bu sektörler bir önceki ayın verileri ile karşılaştırdığımızda ticaret sektöründe %0,2 azalma olurken hizmet sektöründe %2,9’luk artış kaydedildi.

Perakende satış hacmi endeksi 2018 yılının Ekim ayına kıyasla %5,9 artış gösterdi.

Perakende SatışSöz konusu dönemde otomotiv yakıtı satışlarında %5,8, otomotiv yakıtı hariç tutulduğunda gıda dışı satışlarda %9,2, gıda, içecek ve tütünde %0,2 oranında artış oldu. Bir önceki ayın verileri ile karşılaştırdığında perakende satış endeksinde %0,2 oranında düşüş gerçekleştiği görüldü.

Söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışlarında, gıda dışında ve otomotiv yakıtlarında %0,2 oranında azalma kaydedildi.  Cari fiyatlarla perakende ciro geçen yılın aynı dönemine kıyasla %13,8 artarken gıda, içecek ve tütünde %16,1, gıda dışında %16 ve otomotiv yakıtı satışlarında %5,4 oranında artış gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro aylık bazda %1 arttı. Bir önceki ayın verilerine göre gıda, içecek ve tütünde %1,2, gıda dışında %0,5, otomotiv yakıtlarında ise %1,9 oranında artış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu