Yatırım yapmaya başla!

Ekim Ayında Kartla Yapılan Ödemeler 60 Milyona Ulaştı!

Bankalararası Kart Merkezi, bu yılın Ekim ayı verilerini açıkladı. İşte kredi kartı ile banka kartı kullananların sayısındaki artış ve raporun diğer detayları;
Ekim Ayında Kartla Yapılan Ödemeler 60 Milyona Ulaştı!

Günümüzde kartla yapılan ödemelerin sayısı giderek artarken, BKM tarafından açıklanan veriler de bu durumu resmen kanıtlamış oluyor. Diğer bir ifadeyle; Bankalararası Kart Merkezi’nce yayınlanan raporlara göre alışverişlerinde kredi ya da banka kartı kullananların sayısı her geçen gün biraz daha çoğalıyor.

Sonuçta; pek azımız yanımızda nakit taşıyor, hem daha güvenli hem de daha avantajlı olan bankaların olanaklarından faydalanıyoruz. Ancak tüm bunlar olup biterken, bazen teknolojinin dezavantajlarıyla da karşılaşabiliyoruz. Mesela; temassız kredi kartı kullanıcılarını bekleyen dolandırıcılık tehlikesi gibi! Ama şimdi konumuz bu değil! Hem sizin de az sonra göreceğiniz üzere BKM, dolandırıcılık istatistiklerinin de azaldığını öne sürüyor…

Bankalararası Kart Merkezi bu yılın Ekim ayı verilerini açıkladı.

Bankalararası Kart Merkezi Ekim VerileriVerilere göre, Ekim sonunda ülkemizde 61,5 milyon kredi kartı, 128 milyon da banka kartı kullanılıyor. Bu da demek oluyor ki geçen yılın aynı dönemine kıyasla kredi kartı sayısı % 6, banka kartı sayısı ise % 12 artış gösterdi.

Ekim ayında kredi kartı ve banka kartı ile yapılan toplam ödeme tutarıysa 59,5 milyar liraya ulaştı.

Ekim Ayında Kartlar 60 Milyar Lira HarcadıkBunun 52,9 milyar lirası kredi kartlarıyla 6,6 milyar lirası ise banka kartları kullanılarak yapıldı. Büyüme oranı ise kredi kartı ile ödemelerde % 16, banka kartı ile ödemelerdeyse % 45’lik artış gösterdi.

Bankalararası Kart Merkezi raporuna göre Ocak – Ekim döneminde toplam 81 milyar lira tutarında internetten kartlı ödeme yapıldı.

BKM Ocak - Ekim arası 81 Milyar Lira Harcama Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre tutarın % 45’lik bir oranla artmış olduğunu gösterdi.

Ayrıca toplam kartlı ödemeler içinde internetten ödeme payı geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 11, 2017 yılının ilk 10 ayında % 14 olarak gerçekleşti.

İlaveten; 2010’da 3D Secure ile yapılan güvenli ödeme işlemleri, bu yılın ilk 10 ayında % 54’e yükseldi.

BKM'ye göre Dolandırıcılık İşlemleri AzaldıDoğal olarak, internet dolandırıcılığı oranları da azaldı. Zira BKM dolandırıcılık istatistiklerine göre 2010 yılında yurt içi fiziki POS’larda gerçekleşen her 1 milyon liralık kartlı ödemenin 33 lirasında dolandırıcılık gerçekleşiyordu. Bu yılın ilk 10 aylık verilerine göreyse her 1 milyon liralık işlemin 7 lirasında dolandırıcılık işlemine rastlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum