Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekim’de İstanbul’un En Fazla Fiyat Artışı Kaydeden Ürünü “Erkek Kazağı” Oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2019'un Ekim ayına ilişkin İstanbul perakende fiyatlarını sektör bazında inceledi. Buna göre belirtilen dönemde en fazla fiyat artışı erkek kazaklarında gözlendi.
Ekim’de İstanbul’un En Fazla Fiyat Artışı Kaydeden Ürünü “Erkek Kazağı” Oldu
Yorum

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) dün açıkladığı veriler, şehrin perakende fiyatlarının Ekim’de yıllık bazda %11,28 ve bir önceki ay olan Eylül’e kıyasla ise %1,78 oranında arttığını göstermişti. İTO tarafından bugün bu yılın Ekim ayında İstanbul’da perakende fiyatlarında en fazla artış ve azalış olan harcama kalemleri ortaya çıkarıldı.

Buna göre İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde bulunan 242 ürün arasından 114 tanesinin perakende fiyatında artış görülürken, 38’inde fiyat düşüşü meydana geldi. 90 ürünün fiyatında ise herhangi bir değişim olmadığı görüldü.

Giyim harcamaları grubu incelendiğinde, Ekim’de erkek giyim harcamaları kapsamında değerlendirilen “erkek kazakları” %34,45 ile fiyatı en fazla artan kalem olarak öne çıktı.

Giyim Harcamaları Grubu Erkek KazağıYılın 10. ayında fiyatında en fazla artış tespit edilen diğer ürünler sırasıyla; kadın giyim ürünlerinde %30,85 ile elbise, %27,80 ile erkek giyim ürünlerinde gömlek, gıda harcamaları grubunda %25,22 ile salatalık, aynı gruba dahil olan %23,75 ile sivri biber ve yine erkek giyim ürünlerinden palto %22,02 olarak belirlendi.

Belirtilen dönemde gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda bulunan limon, gösterdiği %27,08’lik gerileme ile perakende fiyatında en fazla azalma görülen ürün oldu.

Limon Fiyatında En Fazla Azalma Görülen ÜrünAçıklanan verilere göre fiyatında azalma gözlenen diğer ürün ve ürün grupları sırasıyla; yine gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveden %19,00 ile lahana, %11,71 ile kültür, eğitim ve eğlence harcamaları grubuna dahil olan maç giriş bileti ücreti, %11,28 ile yaş kuru sebze ve meyve grubundan elma, aynı gruptan %8,89 ile pırasa ve yine aynı gruba dahil olan havuç %8,82 olarak belirlendi.

Yılın Ekim ayında toptan fiyatların artış ve azalışında sektörlere göre değişim görüldü. Megakentin toptan ve perakende fiyatları verileri Ekim’de artış göstermesinin yanı sıra toptan satış fiyatlarının da yıllık bazda %6,77 oranında arttığını göstermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu