Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekim Ayı İmalat PMI Verileri Beklenti Altında Gelen Almanya Risk Altında!

Almanya'nın Ekim ayına ilişkin imalat PMI verileri beklentileri karşılayamadı. Ülkede istihdamı sağlanan işçiler ise 10 yılın en düşüğünde kaydedildi.
Ekim Ayı İmalat PMI Verileri Beklenti Altında Gelen Almanya Risk Altında!
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından bugün açıklanan veriler, şu sıralar iyi seyretmeyen Almanya ekonomisinin bu yılın Ekim ayına ilişkin imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksinin beklentilerin altında kaldığını gösterdi.

Ülkenin ekonomik görünümü Ekim ayında da olumsuz seyrini devam ettirirken, istihdam seviyesi 2013 yılından bu yana ilk kez düşüş kaydetti. Böylelikle hükümetin üzerindeki mali teşvik baskıları daha da arttı.

Açıklanan verilere göre Ekim ayında Almanya’nın bileşik satın alma yöneticileri endeksi (PMI) mevcut seviyesi 48.5’ten 48.6’ya çıktı. Beklentiler rakamın 48.8 seviyesine çıkacağını söylerken, bunun altında kalan veriler Eylül ayındaki 7 yılın en düşüğüne yakın seyretti.

Söz konusu veride 50’nin altındaki rakamlar daralma anlamına geliyor. Veriler Euro Bölgesi’nin dev ekonomisi Almanya’da yılın dördüncü çeyreğinde de özel sektörün gerilemesini devam ettirdiğini ortaya koyuyor.

Ülkede Özel Sektör GeriliyorBunlarla birlikte Almanya’da iş gücünde meydana gelen kayıplar etkilerini sürdürüyor. Buradaki söz konusu kayıpların büyük bir kısmı imalat sektöründen kaynaklanıyor.

Ülkede istihdam edilen personellerin sayısı son 10 yılın en güçlü düşüşünü kaydetti. Ayrıca hizmet sektöründe görülen istihdam artışı son 3,5 yılın en düşük seviyesine indi.

Açıklanan veriler Almanya’nın imalat sektörü PMI verilerinin öncü göstergeye göre 41.7 seviyesinden 41.9’a çıktığını gösterdi. Diğer taraftan hizmet sektörünü gösteren veriler 51.4’ten 51.2 seviyesine gerileme kaydetti.

İmalat PMI YükseldiTüm bunlar, hem Euro Bölgesi genelinde hem de Almanya’da imalat ve hizmet sektörü verilerinde hayal kırıklığı yaşanmasına sebep oldu. Yine IHS Markit’in açıkladığı veriler, Euro Bölgesi imalat PMI endeksinin Ekim ayında 45.7 seviyesinde bulunduğunu ve bir önceki ay olan Eylül’e göre bir değişim kaydetmediğini ortaya çıkardı.

Bölgenin hizmet sektörü göstergesi ise 51.6 seviyesinden 51.8’e çıktı. Böylelikle 51.9 olan beklentiler karşılanamadı. Yine aynı dönemdeki bileşik PMI verileri 50.1’den 50.2’ye yükseldi. Bundan beklentinin de 50.3 olduğu göz önüne alınırsa, veriler yine beklenti altında gerçekleşti.

Almanya’da bir süredir kötü gelen ekonomik verilere rağmen, ülkenin Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan “belirgin bir resesyon tehlikesi olmadığı” açıklaması gelmişti. Bakanlığın Alman ekonomisine ilişkin yayımladığı aylık rapor, daha güçlü bir ekonomik durgunluk öngörmemişti.

Euro Bölgesi’nin açıklanan bu verilerinden sonra Almanya ve ABD’nin hazine tahvillerinde yükseliş görüldü. Almanya 10 yıllıklarının getirisinde 1 baz puan düşüş gözlemlendi, böylelikle rakam -%0.40’a işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu