Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekim Ayı Enflasyon Rakamlarına Fazla Tepki Vermeyen Dolar/TL 5,70 Altını Test Etti

Bu yılın Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından dolar/TL düşüşe yönelerek 5,70 liranın altını test etti.
Ekim Ayı Enflasyon Rakamlarına Fazla Tepki Vermeyen Dolar/TL 5,70 Altını Test Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu sabah açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamları, tüketici enflasyonunun yılın 10. ayında yıllık %8,55 arttığını söyledi. Böylelikle tek hanede gerçekleşen enflasyon, yılın en düşüğüne işaret etti. Ayrıca bir önceki ay olan Eylül’de açıklanan %9,26 seviyesinden gerileme kaydetti.

Açıklanan verilerin ardından dolar/TL’nin seyrinde aşağı yönlü etki gözlendi. Geçtiğimiz hafta işlemlerini 5,7072 liradan kapatan kur, Pazartesi günü kademeli bir düşüş eğilimi sergiledi. Asya piyasalarına yatay bir seyirle başladı ve 5,70 altında gezindi.

Dolar/TL yurt içi piyasaların açılmasına yakın düşüşünü hızlandırmaya yöneldi ve TSİ 08:00’de 5,7012 liradan işleme alındı. Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından hemen sonra 5,70 altına inerek 5,68 lira seviyelerini test etti.

Ardından seyrini yeniden enflasyon öncesi gördüğü 5,70’lere çıkaran kur, TSİ 10:25’te 5,7075 liradan alıcı buluyor.

Kur Yeniden 5,70 ÇıktıBöylelikle enflasyon rakamları kurda önemli bir değişikliğe sebep olmadı. Pazartesi sabahı TSİ 10:30’a kadarki işlemlerinde en yüksek 5,7119 lirayı gören kur, bir ara yöneldiği düşüşle birlikte 5,68’e geriledi. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimine gittiği geçtiğimiz hafta 5,75 altına inmiş, ardından 5,70’lerin altını test etmişti.

Veri akışının oldukça yoğun geçtiği geçtiğimiz haftadaki bir diğer önemli gelişme Türkiye’nin Ekim ayı PMI verileri olmuştu. 49,0 seviyesinde gerçekleşen söz konusu bu veri, beklentilerden kötü gelmişti. Ardından ABD’nin tarım dışı istihdam verileri Ekim’de beklenenin üzerinde gerçekleşti. Dolar/TL bu iki gelişmeyle 5,73’leri zorladı.

Fakat Cuma akşamı yayımlanan Fitch Ratings’in Türkiye’ye ilişkin raporu ile Türkiye’nin kredi notu BB- olarak teyit edilirken not görünümü ise negatiften “durağan”a çekildi. Böylelikle Türk lirası pozitif ayrışmaya yöneldi.

Fitch Ratings Cuma Günü Rapor YayımladıFitch’in bu raporunun ardından dolar/TL sığ piyasada yeniden 5,70 altını zorlamaya yöneldi. Bazı analistlerin görüşüne göre, bu sabah açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamlarının ardından da önemli bir değişiklik kaydetmeyen kurda 5,67-5,75 bandı olağan değerlendiriliyor.

Bu hafta piyasaları etkileyecek gelişmelerin listesi yine kabarık görünüyor. Açıklanması beklenen küresel PMI verileri piyasaların radarında bulunuyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Aralık ayında gerçekleştireceği son politika toplantısında alacağı faiz kararı için şimdiden tahminler geliyor.

Analistler; küresel merkez bankaları tarafından sıkı para politikasının bırakılması, başta Amerikan Merkez Bankası (FED) olmak üzere bankalardan gelen likiditeyi yükseltecek faiz indirimleri, Brexit meselesinde risklerin azalması ve ABD-Çin arasında devam eden ticaret savaşının iyimser atmosfer yaratması gibi birçok sebebin gelişmekte olan ülke paralarına fayda sağladığını öne sürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu