Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekim Ayında En Yüksek Reel Getiri DİBS’ten Sağlanırken, Borsa Yatırımcısı Kaybetti

Devlet içi borçlanma senetleri Ekim'de, üç aylık, altı aylık ve yıllık değerlendirmede en çok kazandıran yatırım aracı oldu. Geçen ay yatırımcısına en çok kaybettiren ise BIST 100 Endeksi olarak kaydedildi.
Ekim Ayında En Yüksek Reel Getiri DİBS’ten Sağlanırken, Borsa Yatırımcısı Kaybetti
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre geçtiğimiz ay hem yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile hem de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde en yüksek reel getiri devlet içi borçlanma senetlerinden (DİBS) sağlandı. Söz konusu dönemde borsaya yatırım yapanlar kaybederken; dolar, Euro ve altın alanlar da kazanç sağladı.

Ekim ayında Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, DİBS’te getiri oranı %2,75 oldu.

Ekim'de DİBS KazandırdıAylık en fazla kazandıran finansal enstrüman olan DİBS, TÜFE ile indirgendiğinde ise yatırımcısına %0,90’lık gelir sağladı. Ekim ayında Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde Euro %1,65 oranında kazandırırken onu sırasıyla %1,31 ile dolar, %0,81 ile mevduat faizi ve %0,33 ile külçe altın izledi.

BIST 100 Endeksi bu dönemde %2,19 oranında kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde borsa %3,94 kaybettirirken; külçe altın %1,47, mevduat faizi %1, dolar %0,51 ve Euro %0,18 kazandırdı.

Üç aylık değişimlere baktığımızda Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde DİBS %10,24 kazandırırken, borsa %0,85 kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise DİBS %5,79 kazanç getirdi, BIST 100 %4,85 oranında kaybettirdi. Yani üç aylık değerlendirmenin kazandıranı DİBS, kaybettireni borsa oldu.

Altı aylık değerlendirmede de DİBS en çok kazandıran finansal araç olurken, en çok kaybettiren Euro oldu.

Yıllık Euro KaybettirdiYİ-ÜFE ile indirgendiğinde DİBS %21,43, TÜFE ile indirgendiğinde ise %15,85 oranında kazandırdı. Öte yandan Euro sırasıyla %2,48 ve %6,97 ile en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. Gelelim yıllık değerlendirmeye…

Yıllık bazda da DİBS en çok kazandıranlar arasında ilk sırada yer aldı. Söz konusu yatırım aracı Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %36,05, TÜFE ile indirgendiğinde %27,46 oranında getiri sağladı. Yıllık en fazla düşüş kaydeden Euro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,27, TÜFE ile indirgendiğinde ise %12,19 ile yatırımcısına kaybettiren yatırım aracı olarak açıklandı.

Döviz Kurlarındaki Anlık Değişmleri Kaçırmayın!

Haftanın son işlem günü Euro’daki son duruma baktığımızda 6,35 civarında seyrettiğini görmekteyiz. Analistler aşağı doğru harekette 6,3230 – 6,300 seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirtiyor. Jeopolitik risklerin azalmasının Türk lirası yararına olduğu, bunun da kurların sakin seyretmesini sağladığı ifade ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu