Yatırım yapmaya başla!

Ekim Ayında Döviz Mevduatları Yükselirken, PPK’dan Faiz Artışı Beklenmiyor

Beklentilerin üstünde açıklanan enflasyon verisi analistlerde sürpriz bir tablo oluşturmuş ve enflasyon beklentisinde bir bozulmaya yol açmıştı. PPK'dan repo faizlerinde sabit kalınacağı beklentisi devam ederken döviz mevduatları artış kaydetti.
Ekim Ayında Döviz Mevduatları Yükselirken, PPK’dan Faiz Artışı Beklenmiyor

Gelecek hafta düzenlenecek PPK toplantısı ajandamızda takip ettiğimiz önemli gelişmeler arasında yer alıyor. Toplantı öncesi piyasa analistleri haftalık bazda repo faizlerinde herhangi bir değişim beklemiyor. Gelecek yıl için hatalık repo faizlerinde 200300 baz puan oranında bir indirim beklentisi yorumlanıyor.

Ekim ayının ikinci haftasında piyasalarda, 73 milyon dolarlık hise senedi kanadından ve 106 milyon dolarlık tahvil piyasasından çıkışlar gerçekleşti. 2018 başından bu güne hisse senedi bazlı 1.5 milyar dolar para çıkışı gerçekleşirken, tahvil piyasasına 0.4 milyar dolarlık para girişi gerçekleşti.

12 Ekim itibariyle TCMB brüt rezervi haftalık bazda 0,1 milyar dolar artarak 66.4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, altın rezervleri 18 milyar dolar seviyesinde sabit kalarak değişim göstermedi. Toplam rezervler 84.4 milyar dolara güncellendi, bu seviye geçtiğimiz yılın sonunda 107.7 milyar dolardı.

Hane Halkı ve Şirketlerin Döviz Mevduatları Artış Gösterdi

 Ekim Ayı Ortası Hane Halkı ve Şirket Döviz Mevduatlarında Artış KaydedildiEkim ayında ikinci hafta hane halkı döviz mevduatı altın ve EUR/USD paritesinden arındırılmış önceki haftaya kıyasla 0.6 milyar dolar, şirketlerin döviz mevzuatı 0.4 milyar dolar artış gösterdi. 1218 Ekim tarihleri arasında TL’de değerlenme ivmesinin artışına paralel yurt içi yerleşkelerin döviz mevduatında artışın hızlanma ihtimali yorumlanıyor. Yıl başından bu yana hane halkı döviz mevduatı 5.7 milyar dolar azalarak 85.3 milyar dolara, şirketlerin döviz mevduatları ise 2.1 milyar dolar azalarak 66 miyar dolara geri çekildi.

Enflasyon Beklentilerindeki Bozulma Sürüyor

Son Açıklanan Beklentiler Üstü Veri Tahminlerde Bozulmaya Yol AçtıEnflasyon beklentirlerine baktığımızda bir bozulmanın başladığını gözlemlemiştik, bozulma beklentisi seyrini koruyor. 2018 yılı Ekim ayı yıl sonu enflasyon beklentisi %24.2’ye yükseldi. Ağustos ayında yıl sonu enflasyon beklentisi %19.6 kaydedilmişti.

12 ay sonra enflasyon beklentisinde 2.6 puan artışla %17 ve 24 ay sonraki enflasyon beklentisi
puan artışla %12.7 olarak yorumlanıyor. Enflasyon beklentilerindeki bozulma en son açıklanan enflasyon verisinde yaşanan sürpriz kaynaklı olduğu düşünülüyor. 

Büyüme Beklentisinde Geri Çekilme Tahmin Ediliyor

Büyüme Beklentilerinde Bir Geri Çekilme Tahmin EdiliyorTürkiye’nin iktisadi faaliyette büyüme beklentileri 2018 yılında %3.2 ve 2019 yılında %1.9 olarak tahmin ediliyor. Bir önceki beklentiler 2018 için %3.4, 2019 yılı için %2.7 olarak karşımıza çıkmıştı. Son cari fazla verisinin ardından cari dengedeki hızlanma sürecinin ivmeleneceği yönünde tahminler yorumlanıyor. 2018 yılı carı açık beklentisi Eylül ayında 50 milyar dolardı, bugünkü olumlu gelişmeler başlığı altında beklenti 41 milyar dolar olarak tahmini güncelleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum