Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekim Ayının Şampiyonu Şaşırtmadı! Borsaya Yatıran Kazandı

TÜİK, Ekim ayında en çok kazandıran ve kaybettiren yatırım araçlarını açıkladı. Rapora dair önemli detaylar haberimizde…
Ekim Ayının Şampiyonu Şaşırtmadı! Borsaya Yatıran Kazandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayına ait finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre geçen ay en çok kazandıran yatırım aracı sürpriz yaratamadı. Uzun zamandır küresel piyasalardan pozitif ayrışarak rekor üstüne rekor kıran BIST 100 endeksi, Ekim ayında en yüksek reel getiri sunan finansal araç oldu.

BIST 100 endeksi aylık bazda yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 4,26, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 8,58 oranında getiri sundu.

Geçen ay borsa dışındaki tüm araçlar ise yatırımcısına kaybettirdi.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde Ekim ayında dolar yüzde 5,90, mevduat faizi yüzde 6,19, devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 6,27, Euro yüzde 6,67 ve külçe altın yüzde 7,49 kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise dolar yüzde 2,00, mevduat faizi yüzde 2,30, DİBS yüzde 2,39, Euro yüzde 2,80 ve altın yüzde 3,66 kaybettirdi.

Borsa 3, 6 ve 12 Aylık Dönemlerde de En Çok Kazandıran Oldu

Borsa 3, 6 ve 12 Aylık Dönemlerde de En Çok Kazandıran Oldu
Kaynak: TÜİK

BIST 100 endeksi üç aylık dönemde Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 30,42, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 39,35 ile en yüksek reel getiriyi sağladı. Söz konusu dönemde DİBS kazandırırken, dolar Euro, altın ve mevduat faizi kaybettirdi.

Altı aylık dönemde borsa Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,66, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 28,15 ile yine en yüksek kazancı sunan finansal araç oldu.

Bir yıllık dönemde de zirvenin sahibi değişmedi. BIST 100 yıllık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,07, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 40,40 oranlarıyla en yüksek kazanç sunan yatırım aracı oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu