Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekim Ayı NAFTA Anlaşması’nın Olumlu Havasıyla Başlıyor

Piyasaların olumlu haberle alıcılı açılışını öngörüyoruz. NAFTA'nın Kasım ayında imzalanması planlanıyor. ABD vadelileri yükseliş gösteriyor. Yurt içi piyasalar güçlenen TL ile olumlu seyredir.
Ekim Ayı NAFTA Anlaşması’nın Olumlu Havasıyla Başlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftaya iyi haberlerle başlıyoruz. Ekim ayının ilk ticaret ve ay başı olan bugün ABD ve Kanada’nın dış ticaret alanında anlaşmaları olumlu bir veri olarak karşımıza çıkıyor. 24 yıllık NAFTA’nın yerini alacak Meksika’nın da dahil olduğu anlaşmanın Kasım ayında imzalanması planlanıyor. Açıklama sonrası Meksika pezosu, Kanada doları ve ABD hisse senedi piyasaları ve vadeli argümanlarında sert bir yükseliş kaydediliyor.

NAFTA Antlaşması bildiğimiz üzere ABD, Kanada ve Meksika devlet başkanları Bush, Mulroney ve Salinas tarafından 12 Ağustos 1992’de Washington’da imzalanmıştı. NAFTA anlaşmasının amacı söz konusu üç ülke arasında ekonomik uçurumların kapatılarak Kuzey Amerika Kıtası’nda toplu halde istikrar kazandırabilmekti.

Küresel piyasalarda olumlu algılanan NAFTA, yükselen ABD vadelileri ve güçlenen TL ile olumlu bir hafta bekleniyor.

ABD vadeli piyasaları ve Türk lirasındaki yükselişi baz aldığımızda Borsa İstanbul’un alıcılı bir haftaya açılışını öngörüyoruz. TL’nin dolar karşısında güçlenmesinden dolayı yükselişi kaydedecek endeksin sanayi sektöründen tekrar banka hisselerinin önderliğinde olmasını bekliyoruz.

Güncel döviz kurlarını görmek için tıklayınız!

Bugün bir başka takip ettiğimiz veri Eylül ayı PMI verileri olacak. Piyasa analistlerinin yorumlarını değerlendirdiğimizde düşüşün devamı beklenmekte. PMI endeksi (Purchasing Manager Index), satın alma yöneticileri endeksi olarak dilimizde karşılık buluyor. 

Satın Alma Yöneticileri, piyasada toplam ciroların aslan payını ellerinde bulunduran şirketlerin, rekabet güçlerini korumak için üretim süreci içerisinde ham maddeden, ürünün yapılışına ve tüketiciye ulaşana kadarki kısmı yöneten oldukça etkili bir kesim olarak karşımıza çıkıyor.

TCMB’nin açıkladığı Türk lirası uzlaşmalı döviz satım ihalesindeki rakamlarda azalma görülüyor.

3. Çeyrek Baz Alındığında Son Çeyrek İhale Rakamları Azaltılmış Dördüncü çeyrek Türk lirası uzlaşmalı döviz satım ihale takvimi açıklandı. Merkez Bankası‘nın 2018 son çeyreğinde TL uzlaşmalı döviz ihale takvimine göre haftanın beş günü 100 milyon dolar bir ay vadeli ihale, haftada bir kez 100 milyon dolar üç ay vadeli ihale ve haftada iki haftada bir 50 milyon dolar tutarında altı ay vadeli TL uzlaşmalı döviz ihalesi düzenlenecek.

Üçüncü çeyrekte kaydettiğimiz haftanın beş gününde bir ay vadeli 300 milyon dolar ve iki haftada bir altı ay vadeli TL uzlaşması döviz ihalesindeki rakam 100 milyon dolardı.

Takvime göre TCMB’nin 2018 son çeyreğinde 6,75 milyar dolar tutarında bir TL uzlaşmalı döviz ihalesi düzenlenecek. İhale takvimine bakıldığında rakamlarda bir önceki üçüncü çeyreğe kıyasla bir azalma olduğu görülüyor, bu azalışı son dönem ihalelerinde gelen taleplerin önemli ölçüde azalmasına bağlayabiliriz.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu