Yatırım yapmaya başla!

Ekim’de de Fazla Veren Cari İşlemler Dengesi 1,55 Milyar Dolar Açıklandı

TCMB verilerine göre cari işlemler dengesi Ekim ayında 1 milyar 549 milyon dolar fazla verdi.
Ekim’de de Fazla Veren Cari İşlemler Dengesi 1,55 Milyar Dolar Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan aylık verilere göre cari işlemler dengesi Ekim ayında da fazlaya yöneldi. Ekim ayı ödemeler dengesi gelişmelerine göre cari fazla 1.549 milyon dolar oldu. Piyasanın beklentisi 1,56 milyar dolar fazla olması yönündeydi.

Cari denge dış ticaret gelişmelerindeki artışa bağlı olarak bir önceki aylara kıyasla zayıflasa da, yıllık bazda fazla vermeye devam etti. Bu tutar 2018 yılının Ekim ayında 1.077 milyon dolar açıklanmıştı.

On ki aylık cari işlemler fazlası Ekim ayı itibarıyla 4 milyar 336 milyon dolar oldu.

12 Aylık Cari Fazla2018 yılının aynı döneminde on iki aylık cari işlemler dengesi 630 milyon dolar fazla vermişti. Ancak bu yılın aynı döneminde dış ticaret dengesi 924 milyon dolar açık verdi. Altın ve enerji grubu dahil edilmediğinde cari fazla yıllık bazda 700 milyon dolar azalarak 5.332 milyon dolara geriledi.

Hizmetler dengesi met gelirleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 238 milyon dolar arttı ve 2 milyar 759 milyon dolara yükseldi. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kalemi sebebiyle meydana gelen net çıkışlar, geçen yılın Ekim ayına göre 116 milyon dolar azaldı ve 951 milyon dolara geriledi. İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı girişler ise 17 milyon dolar artışla 132 milyon dolara ulaştı.

TCMB verilerine göre Ekim ayı itibarıyla resmi rezervlerde 1 milyar 871 milyon dolar net giriş kaydedildi.

TCMB Resmi RezervBir önceki yılın aynı dönemine göre 1.013 milyon dolar azalan doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 448 milyon dolar oldu. Söz konusu dönemde portföy yatırımlarında 2.729 milyon dolarlık net çıkış gözlendi.

Bunları detaylı olarak incelediğimizde; yurt dışında ikamet edenlerin hisse senetlerinde 492 milyon dolar, devlet içi borçlanma senetlerinde ise 929 milyon dolar net satış yaptığı tespit edildi. Bankalar 1.670 milyon dolar, diğer sektörler 25 milyon dolar yurt dışı tahvil ihracında net geri ödeme yaptı.

2.150 milyon dolar olan diğer yatırımların net girişlerinde; yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 4.058 milyon dolar azalırken, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları 978 milyon dolar artış kaydedildi. Genel hükümet yurt dışından aldığı kredilerin 27 milyon dolarını, bankalar 2.207 milyon dolarını, diğer sektörler ise 304 milyon dolarını Ekim ayında geri ödedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum