Yatırım yapmaya başla!

Ekim Ayı Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

2018 yılının Ekim dönemine ilişkin sektörel güven endeksleri açıklandı. TÜİK verilerine göre; hizmet sektöründe %4,7, perakende ticaret sektöründe %1,8 azalma olurken, inşaat sektöründe %2,3'lük artış oldu.
Ekim Ayı Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim 2018 dönemi sektörel güven endeksleri rakamlarını açıkladı. Buna göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü %4,7 gerileme ile 75,7 oldu. Söz konusu veri bir önceki ay olan Eylül’de 79,4 seviyesinde gelmişti. Perakende ticaret sektörü güven endeksi 87 olurken, inşaat sektöründe %2,3 artışla 58,7 puanına çıkıldı.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Ekim ayında hizmetlere olan talep beklentisi endeksi bir önceki ay ile karşılaştırıldığında %0,1 artışla 89,5 oldu.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu (son üç aylık dönemde) %6,5 düşüşle 68,7’ye, hizmetlere olan talep endeksi  (son üç aylık dönemde) %8,6 düşüşle 68,9’a geriledi. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Ekim ayında %1,8 azalarak 87’ye geriledi. Bu alanda bir önceki aya göre; iş hacmi – satışlar endeksinde %14,1’lik azalma ile 63,6 seviyesi görüldü.

Söz konusu düşüş son üç aylık dönemde iş hacmi – satışların arttığını ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi – satışların artacağını düşünen girişimci yönetici sayısının azalmasından kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesi 116,9’a, iş hacmi – satışlar beklentisi endeksi ise 80,4’e yükseldi.

Eylül ayında 57,3 olan inşaat sektörü güven endeksinde de %2,3’lük bir artış gözlendi.

İnşaat sektörü güven endeksi bu artışla birlikte 58,7’ye yükseldi. Bir önceki aya kıyasla; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %4,6 artışla 69,5’e çıkarken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %0,8 düşüşle 47,8’e geriledi. Sektörel güven endekslerinin 100’den büyük olması mevcut döneme ilişkin iyimserliği ifade ederken, 100’den küçük olması kötümserliği göstermektedir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum