Yatırım yapmaya başla!

Ekim Sonuçlarına Göre En Fazla Reel Getiri Aylık Bazda DİBS’de, Yıllık Dolarda Oldu

Finansal yatırım araçları içerisinde yıllık bazda en çok reel getiri sağlayan dolar olurken, Ekim ayında devlet içi borçlanma senetlerinde gerçekleşti.
Ekim Sonuçlarına Göre En Fazla Reel Getiri Aylık Bazda DİBS’de, Yıllık Dolarda Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılının Ekim ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre aylık en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı devlet içi borçlanma senetlerinde (DİBS) oldu. ABD doları ise üç aylık, altı aylık ve on iki aylık değerlendirmede yatırımcısına en fazla kazandıran enstrüman olarak öne çıktı.

Ekim ayında en yüksek reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %3,46 ile DİBS’de gerçekleşti.

Aynı dönemde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise DİBS getirisi %1,69 olarak açıklandı. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde Ekim ayında diğer yatırım araçlarından; mevduat faizi %0,74 oranında kazandırırken, BIST 100 Endeksi %1,06, külçe altın %7,37, Amerikan doları %8,75 ve Euro %10,03 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde ise yatırım araçlarından hiçbirisinin kazanç getirmediğini görmekteyiz. Mevduat faizi (brüt) %0,98, BIST 100 Endeksi %2,76, külçe altın %8,96, Amerikan doları %10,31 ve Euro %11,57 oranında kaybettirdi.

ABD doları üç aylık, altı aylık ve yıllık bazda en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

Dolar üç aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %2,73, TÜFE ile indirgendiğinde %9,75 oranıyla yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Bu dönemde DİBS Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %17,40, TÜFE ile indirgendiğinde %11,75 ile en fazla kaybettiren yatırım aracı oldu. Altı aylık değişimlere bakıldığında, dolar Yİ-ÜFE’de %10,79, TÜFE’de %22,86 ile en fazla kazancı sağladı. Altı aylık değerlendirmede en fazla kaybettiren ise BIST 100 Endeksi oldu. Endeks Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %33,75, TÜFE ile indirgendiğinde %26,52 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Son olarak yıllık değerlendirmeye baktığımızda da en yüksek reel getirinin dolardan sağlandığını görmekteyiz. Finansal yatırım araçları yıllık değişimlerde ABD doları Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %9,61, TÜFE ile indirgendiğinde %26,91 oranında en fazla reel getiriyi sağlayan enstrüman oldu. Bu dönemde de BIST 100 Endeksi yatırımcısına en fazla kaybettiren araç oldu. BIST 100 Endeksi yıllık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %38,07, TÜFE ile indirgendiğinde %28,30 oranıyla en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum