Yatırım yapmaya başla!

Türk-İş’e Göre Ekim Ayı Yoksulluk Sınırı 6252 TL Oldu!

Türk-İş tarafından açıklanan rakamlara göre; dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1919 liraya, yoksulluk sınırı ise 6252 liraya yükseldi.
Türk-İş’e Göre Ekim Ayı Yoksulluk Sınırı 6252 TL Oldu!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Ekim ayı geçim şartlarını açıkladı. Buna göre; dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1919 TL, yoksulluk sınırı 6252 TL olarak belirlenirken, evli olmayan ve çocuksuz bir çalışanın aylık harcaması 2.360 TL olarak açıklandı. Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı Ağustos ayında 5904 TL, açlık sınırı ise 1812 TL olarak açıklanmıştı.

Araştırmaya göre Ekim ayında, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için evine en az 1919 TL girmesi gerekiyor.

Asgari ücretin halen 1603 TL olduğu, tüketici enflasyonunun %25’lere dayandığı göz önünde bulundurulduğunda, durumun vehameti ve halkın alım gücünün ne derece azaldığı açıkça belli oluyor. Son aylarda en başta gıda fiyatları olmak üzere temel mal ve hizmetlerde görülen artışlar, dar gelirli ailelerin geçim sıkıntısı yaşamasına sebep oluyor.

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında atılan adımlar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çağrısı üzerine firmalardan art arda indirim kampanyasına destek açıklaması geldi. Ancak enflasyonun düşürülmesine yönelik yapılan bu çalışmalar henüz bir sonuç vermedi ve özellikle gıda fiyatlarındaki artış devam etti. Türk-İş verilerine göre; gıda, giyim, ulaşım, konut, eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçlar için dört kişilik bir ailenin en az 6252 TL aylık gelirinin olması gerekiyor. Bu da yoksulluk sınırı olarak tanımlanıyor.

Bekar ve çocuksuz bir çalışanın aylık harcaması 2.360 TL olarak belirlendi.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre %1,38 artış gösterdi. On iki aylık bölümündeki fiyatlardaki artış oranı ise %19,35 oldu. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı %24,28 oldu. Enflasyon sepetine bakıldığında, sebze fiyatlarının düşüş, meyve fiyatlarının ise artış gösterdiği göze çarptı. Gıda harcamasının yaklaşık %11’ini, toplam harcamanın ise %2,51’ini oluşturan süt ve süt ürünlerinin fiyatlarında önemli bir değişiklik olmadı.

Kıyma, kuşbaşı ve beyaz etin fiyatları aynı kalırken, balık fiyatlarının ortalamasında hafif gerileme oldu.

Nohut, kuru fasulye, mercimek ve barbunya gibi bakliyat ürünlerinde de geçen aya göre fiyat değişikliği olmadı. Yaş meyve fiyatlarında, tereyağ, margarin ve zeytinyağ fiyatlarında da artış oldu. Un, makarna ve irmik fiyatlarına zam yapılırken, pirinç ve bulgurda değişim olmadı. Araştırmalar önemli girdi kalemlerinden olan un fiyatında artışın devam etmesine karşın, ekmek fiyatlarının sabit kaldığını gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum