Yatırım yapmaya başla!

Dış Ticaret Açığı Ekim’de Bir Önceki Aya Göre Geriledi

Ekim ayı dış ticaret rakamları açıklandı. Buna göre dış ticaret bir önceki aya göre gerilerken, geçen yılın ayın dönemine göre artış gösterdi. İşte detaylar...
Dış Ticaret Açığı Ekim’de Bir Önceki Aya Göre Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ortak çalışması olarak hazırlanan 2017 yılı Ekim ayı dış ticaret rakamları açıklandı. Buna göre Eylül’de rekor düzeyde artış gösteren dış ticaret açığı, Ekim’de gerileyerek 7,32 milyar dolar oldu.

Dış ticaret açığı Ekim ayında geçen yıla göre %74 artarak 7 milyar 324 milyon dolara yükseldi.

Geçici dış ticaret verilerine göre, 2017 yılının Ekim ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat %9 artarak 13 milyar 942 milyon dolar, ithalat %25 artarak 21 milyar 267 milyon dolar oldu. Ekim ayında dış ticaret açığı %73,9 artış göstererek, 7 milyar 324 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini 7,4 milyar dolar civarındaydı. Yani söz konusu rakamlar piyasa beklentileriyle paralel yönde geldi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, ihracat bir önceki aya göre %1,7 artış gösterdi.

Ekim ayında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ithalat %6,1 düşüş gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise Ekim ayında, 2016’nın aynı dönemine göre ihracat %7,9 ve ithalat %19,2 oranında yükseldi. Avrupa Birliği ülkelerinin ihracattaki payı 2016’nın Ekim ayında %48,4 düzeyindeyken, bu yıl %49,5 seviyesine çıktı. AB’ye yapılan ihracat geçen yılın Ekim ayına göre %11,4 arttı ve 6 milyar 900 milyon dolar oldu.

En fazla ihracat yapılan ülke yine Almanya oldu. Almanya yılın ilk 7 ayında da ihracat birincisi olmuştu.

Almanya’ya yapılan ihracat Ekim ayında 1 milyar 455 milyon dolar oldu. İlk sırada yer alan Almanya’yı sırasıyla 890 milyon dolar ile İngiltere, 771 milyon dolar ile ABD ve 746 milyon dolar ile İtalya izliyor. İthalatta ise ilk sırada 2 milyar 113 milyon dolar ile Çin yer alıyor. Bu ülkeyi sırasıyla; Almanya, Rusya ve İtalya izledi.

Yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayi ihracatı içindeki payı %3,9 oldu.

Ekim ayında ISIC Rev.3’e göre imalat sanayi ürünlerinin toplam ihracattaki payı %93,1 şeklinde gerçekleşti. Yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayi ürünleri ihracatındaki payı %3,9, orta yüksek teknolojili ürünlerin payı ise %36 oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum