Yatırım yapmaya başla!

Ek İş Yaparken Zaman Sorunu Yaşamamak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş hayatında yer almak yeteri kadar zor değil mi? Haftanın 5-6 günü belki de gün daha ağarmadan (özellikle de şu kış günlerinde yataktan çıkmak bir hayli zor) kalkıp işe gitmenin kolay olduğu söylenemez. Her gün aynı güzergahta mekik dokumak, farklı farklı sorunlarla karşılaşmak, kısacası çalışmak hiç ama hiç kolay değil! Elbette, bunu biliyorum. Peki, bir değil birden fazla işte çalışmak zorunda olanlar için durum nasıl?
Ek İş Yaparken Zaman Sorunu Yaşamamak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halihazırdaki işinin yanında ek iş yapanlardan bahsediyorum. Onlar bu durumla nasıl başa çıkıyorlar? Biz bir tane işle başa çıkmayı zar zor becerirken, aynı anda iki iş birlikte yürütenler kendilerine nasıl zaman ayırıyorlar? Aslına bakarsanız, pek de ayıramıyorlar. Daha doğrusu; aynı anda iki işle ilgilenenlerden çok çok azı bu durumu başarıyla idare edebiliyor, diyebilirim. Diğerleriyse oradan oraya koşuşturarak günün her bir dakikasını akıllıca kullanmanın yollarını arıyorlar.

Hatta belki siz de ek iş yapmayı düşünüyorsunuz ama bunun için nasıl zaman yaratacağınızı bilmiyorsunuz. Tam zamanlı işinizdeki mesaiyi tamamlayıp eve ölü gibi döndükten sonra hangi ara ne iş yapabileceğinizi bilemiyorsunuz. “Bir iş daha bulursam, yorgunluktan hastanelik olabilirim” diyerek, ek iş yapma düşüncesini aklınızdan uzaklaştırıyorsunuz. Aslında ekstra kazanacağınız para bütçenizi fazlasıyla rahatlatacakken, siz bu konuda tembellik ya da korkaklık ediyorsunuz. Çünkü az önce de dediğim gibi ne ara ne iş yapacağınız hakkında bir fikriniz yok!

İşte tam da bu noktada size; hem ne iş yapacağınız hem de bulduğunuz iş için nasıl zaman yaratacağınız konusunda fikir vereceğim. Öncelikle cüzdanınıza ekstra para girmesi için bu kategoriden ek gelir yöntemlerine göz atmanızı öneriyorum. Ne iş yapacağınız konusunda fikir edindikten sonra ise aşağıda kaleme alacağım önerileri incelemelisiniz. Böylelikle ek iş yaparken zaman sorunu yaşamayacak, vaktinizi nasıl kullanmanız gerektiği konusunda sıkıntıya düşmeyeceksiniz.

Yakınlarınızdan Yardım İsteyin!

Yakınlarınızdan Yardım İsteyin!İş yerinde samimi olduğunuz arkadaşlarınızdan, ailenizden, eşinizden ya da çocuklarınızdan bu konuda size yardım etmelerini isteyebilirsiniz. Onlara ek iş yapmak istediğinizi söylemelisiniz,. İkinci işinizle uğraşacağınız süre boyunca yakınlarınızın yanınızda olmalarını rica etmelisiniz. Mesela; aynı evi paylaştığınız kişiler üzerinizden evle ilgili yükümlülükleri alabilir. Ya da fatura ödeme, bahçe düzenlemesi gibi dışarıda gerçekleştirilen işlerle normalde siz uğraşıyorsanız, bu işleri bir süreliğine evin diğer üyelerine yaptırabilirsiniz. Yakın arkadaşlarınızdan yapacağınız işle ilgili yardım isteyebilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte hareket ederek ikinci işin altından başarıyla kalkabilirsiniz.

Bir Süreliğine de Olsa Telefonunuza Veda Edin!

Bir Süreliğine de Olsa Telefonunuza Veda Edin!Büyük ihtimalle siz de telefonunuzla dakikalarca hatta belki de saatlerce uğraşıyorsunuz. Ama ikinci işi yapmaya karar verdiğinize göre artık bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Bir süreliğine de olsa telefonunuzla bağınızı koparmalısınız. Acil durumlar dışında o renkli ekranın cazibesine kapılmamalısınız. Sonuçta; siz ekstra para kazanmak için uğraşacaksınız. Ekstra para kazanmak için geliştirmeniz gereken yetenekler vardır. (Konu hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.) Yeteneklerinizin dışında bahsettiğim gibi kendinizi sınırlandırmanız gereken konular da bulunmaktadır. Ve emin olun bu birilerinin nerede, kiminle, ne yapıyor, ne yiyip ne içiyor gibi araştırmalardan daha fazla işinize yarayacaktır. Yani telefonunuzdan uzaklaşmanın size ne kadar yarar sağlayacağını düşünerek, onu gerekmedikçe çantanızdan ya da cebinizden çıkarmayın derim.

Molalarınızı Doğru Değerlendirin!

Molalarınızı Doğru Değerlendirin!Tam zamanlı işinizde verdiğiniz molalardan bahsediyorum. Mola vermek hakkında öğrenilmesi gerekenler adlı yazımdan gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu süreleri doğru değerlendirerek hem dinlenme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz hem de akşam için hazırlık yapabilirsiniz. Örneğin; 1 saatlik öğle molanızın 45 dakikasını yemek yemek ve zihninizi dinlendirmek için kullanın. Geriye kalan 15 dakikada ise ek işinizle ilgili plan yapın. Diğer bir deyişle; akşam uğraşacağınız ek iş için bir yapılacaklar listesi hazırlayın. Yalnızca 15 dakikanızı ayırarak yapacağınız hazırlık sayesinde akşam zaman kaybetmeden diğer işinizle ilgilenebileceksiniz.

İlgili İçerik: Yapılacaklar Listesi Hazırlamanın Avantajları ve Dezavantajları

Sağlığınıza Dikkat Edin!

Sağlığınıza Dikkat Edin!Hem beslenmenize hem uyku düzeninize gereken özeni gösterin. Sabah kahvaltı etmeden dışarı çıkmayın ve öğün atlamayın. Gün içerisinde size enerji verecek atıştırmalıklarla performansınızı yükseltin. Haftada birkaç kez egzersiz yaparak zinde kalın. Kısacası; sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyin. Sonuçta; kendinize iyi bakmaz, sağlığınıza dikkat etmezseniz; gardınızı ister istemez düşürürsünüz. Ekstra iş yapmak için içinizde zerre enerji bulamazsınız.

İlgili Yazı: Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Yapılabilecek Basit Şeyler

Zamanınızı İyi Değerlendirin!

Zamanınızı İyi Değerlendirin!Evet, zamanınızı iyi değerlendirmelisiniz. İşinizden ya da işlerinizden artakalan zamanlarda size iyi gelen şeylerle uğraşmalısınız. Gereksiz hiçbir şey için kıymetli dakikalarınızı harcamamalısınız. Örneğin; ailenizle vakit geçirebilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz, tatil günlerinizin daha iyi geçmesini sağlayabilirsiniz. Zamanınızı çalacak insanlardan da işlerden de olabildiğince uzak durmalısınız. Mesela; sizi yormaktan başka bir işe yaramayan negatif insanlarla iletişiminizi kesmelisiniz. Veya zamanınızı çalmaktan başka bir şeye yaramayacak uğraşlardan (e-mail kontrolü, sosyal medya bağımlılığı) vazgeçmelisiniz. E-mail kontrol etme takıntısıyla başa çıkmanın yollarına buradan ulaşabilirsiniz. Sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın 7 etkili yolu için de bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yanınızda Her Zaman Not Defteri Taşıyın!

Yanınızda Her Zaman Not Defteri Taşıyın!Tam zamanlı ya da ek işinizle ilgili aklınıza bir şey gelir diye yanınızda her zaman not defteri taşımalısınız. Böylelikle “aklımda bir şey vardı” demekten kurtularak, kendinize ekstra zaman yaratmış olursunuz. Hem unutmayın, zaman yönetiminde başarılı olan planlı insanların en belirgin ortak özelliklerinden bir tanesi, herşeyi akıllarında tutmak yerine yazarak hayatlarını kolaylaştırmaktır. (Zaman yönetiminde başarılı olmak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!)

Az da Olsa Bir Şey Yapmak Hiçbir Şey Yapmamaktan Daha İyidir Unutmayın!

Az da Olsa Bir Şey Yapmak Hiçbir Şey Yapmamaktan Daha İyidir Unutmayın!Yoğun geçen bir iş gününden sonra canınız hiçbir şey yapmak istemiyor olabilir. Ama bütün gün canınız çıkmış olsa bile ek işinize zaman ayırmak için kendinizi zorlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Tamam, çok yorulduğunuz günlerde kendinize biraz izin verebilirsiniz. Ne bileyim; kendinize gelmek için güzel bir duş alabilirsiniz, sevdiğiniz şeylerle uğraşarak kafanızı dağıtabilirsiniz. Ancak yeteri kadar enerji topladıktan sonra çalışmak için harekete geçmelisiniz. Çünkü az da olsa bir şey yapmanız hiçbir şey yapmamanızdan çok daha iyidir.

Supermen Olmadığınızı Unutmayın!

Supermen Olmadığınızı Unutmayın!Biliyorum, yukarıdaki önerilerde kendinizi zorlamanız gerektiğini söyledim. Ama bunun bir süper kahraman rolü üstlenmeniz anlamına gelmediğini de belirtmeliyim. Yani dayanamadığınız noktada soluklanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Sınırlarınızı fazla zorlamanın sizi sağlığınızdan edeceğini unutmamalısınız.

Ya da aynı anda iki iş yaparken, bir diğer yandan da başka yükümlülüklerinizi tam olarak yerine getirmek için uğraşmamalısınız. Kısacası; mükemmeliyetçi olmamalısınız. Ne kadar zor bir iş yaptığınızı düşünerek kendinizle gurur duymalısınız. O kadar işin üstesinden başarıyla geldiğinizi düşünerek, başarısızlık hissine kapılmamalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ek Gelir - Ek İş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum