Yatırım yapmaya başla!

En Pahalı Şehirler Listesinde Singapur İlk Sıradayken ABD’den İlk 10’a Aday Çıkmadı!

EIU tarafından hazırlanan en pahalı - en ucuz şehirler listesinde Singapur üst üste beşinci kez en pahalı şehir seçildi. ABD şehirlerinin ilk 10'a girememesi ve en ucuzlar arasında 3 Hindistan şehrinin yer alması dikkat çekti.
En Pahalı Şehirler Listesinde Singapur İlk Sıradayken ABD’den İlk 10’a Aday Çıkmadı!

Ünlü araştırma kuruluşu The Economist Intelligence Unit’in hazırladığı listede; yaşamak için en pahalı şehir Singapur olarak belirtilirken, ABD şehirlerinin ilk 10’a girememesi dikkat çekti. Keza EIU’nun hazırladığı listenin ilk sıralarında, Asya şehirlerinin bulunması da yankı uyandırdı.

Öte yandan; Asya şehirlerinin en ucuzlar arasında olduğu da görüldü. Çalışanlarını yurt dışı birimlerine atayan yöneticilerin adil maaş verebilmesi amacıyla sunulan liste; ekmek, şarap, sigara ve benzin gibi 150 ürünün 133 şehirde fiyat karşılaştırması yapılarak hazırlandı. İşte EIU’nun listesindeki yaşanacak en pahalı ve en ucuz şehirler;

Yaşama maliyetinin en pahalı olduğu şehirler sırasıyla; Singapur, Paris, Zürih, Hong Kong, Oslo, Cenevre, Seul, Kopenhag, Tel Aviv ve Sydney oldu.

 En pahalı Şehirler Singapur, Paris, Zürih, Hong Kong, Oslo, Cenevre, Seul, Kopenhag, Tel Aviv ve SydneySingapur’un üst üste 5. kez birinci sırada yer aldığı listenin ilk 10’unda, Avrupa ve Asya ülkeleri dışında yalnızca İsrail’in başkenti Tel Aviv yer aldı.

Diğer taraftan; isimleri sık sık en pahalı şehirler listelerinde yer alan Los Angeles, Londra ve New York gibi şehirlerin ilk 10’da bulunmaması dikkat çekti.

Kaldı ki dünyanın en varlıklılarının şehri New York kısa süre önce; zenginlik, yaşam tarzı, yatırım ve geleceğin şehri kategorilerinde birinci seçilmişti.

New York EIU Tarafından Hazırlanan Listeye Giremedi Knight Frank Servet Endeksi’nin verilerine göre New York, 4 kategoride de birinciliği elinde bulundurmuştu. Onu takip edenler ise Londra ve San Francisco olmuştu. Ne var ki EIU’nun listesindeki ilk sıralara hiçbir ABD şehri giremedi.

Ve New York ile Los Angeles’ın 13. ve 14. sıralara gerilemesine gerekçe olarak doların 2017’deki düşüşü gösterildi.

The Economist Intelligence Unit’in Hazırladığı En Pahalı - En Ucuz Şehirler Sıralaması

Listedeki en ucuz şehir ise savaşın hüküm sürdüğü Suriye başkenti Şam oldu. Şam’ı ise Venezuela’nın başkenti Caracas, Kazakistan şehri Almatı, Nijerya şehri Lagos, Hindistan şehri Bangalore, Pakistan şehri Karaçi, Cezayir, yine Hindistan şehri Chennai, Romanya’nın başkenti Bükreş ve Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi takip etti. Yani en ucuz şehirler listesinde ilk 10’da 3 Hindistan şehri yer aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum