Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EIB Türkiye’ye Uyguladığı Finansman Ambargosunu Kaldırdı

Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye’ye 4 yıldır uyguladığı finansman yasağını kaldırdığını ve mali yardımda bulunma kararı aldığını duyurdu. Detaylar haberde;
EIB Türkiye’ye Uyguladığı Finansman Ambargosunu Kaldırdı
Yorum

Deprem felaketiyle yüzleşen Türkiye’nin uzun dönemde yaşayacağı ekonomik kayıp, yaşadığı finansman ambargosunu ortadan kaldırdı. Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Türkiye için aldığı fiili finansman yasağını kaldırma yoluna gitti.

EIB’nin 4 yıldır ambargo uyguladığı Türkiye’ye yeniden inşa çalışmaları için mali yardımda bulunacağı açıklandı. Avrupa Birliği (AB) bankasının 500 milyon euroluk yardım yapacağı duyuruldu.

Konuya ilişkin açıklama, EIB’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Lilyana Pavlova’dan geldi.

Bankanın Avrupa Komisyonu ile birlikte geniş çaplı bir yardım paketi üzerinde çalıştığını aktaran Pavlova, “Bu kapsamda EIB tarafından Türkiye’ye 500 milyon euro sağlanacak” diye konuştu.

Depremin Türkiye ekonomisi için tahmin edilen faturasının 104 milyar dolar seviyesinde olması beklenirken, AB, depremin vurduğu 11 ilin yeniden inşası için destek sözü vermişti.

Türkiye’ye yapılacak yardımlar için İsveç’te dün düzenlenen konferansta, 7 milyar euro (7.5 milyar dolar) değerinde mali yardım taahhüt edilmişti.

AB bankası EIB, 2019 yılında Türkiye’nin Kıbrıs adası yakınlarında sürdürdüğü petrol ve doğal gaz arama çalışmaları yüzünden Ankara’ya finansman sunmayı durdurma kararı almıştı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu