Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EİB Başkanı: Türkiye Ekonomisi Böyle Bir Duruma Dayanamaz

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, asgari ücretteki artışa atıfta bulunarak bunun enflasyonu tetikleyeceğini ve Türkiye ekonomisinin böyle bir duruma dayanamayacağını söyledi.
EİB Başkanı: Türkiye Ekonomisi Böyle Bir Duruma Dayanamaz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Ticaret Odası Olağan Meclis oturumunda Türkiye ekonomisine dair değerlendirmede bulundu.

EİB Koordinatör Başkanı Eskinazi, asgari ücretteki artışın enflasyonu etkileyeceğini ve yükseliş olacağını söyledi.

Ücretteki artışın işverenin ürün maliyetlerini artırdığını bunun enflasyonu etkilediğini ve Türkiye ekonomisi böyle bir duruma dayanamayacağını vurguladı.

“Bu Şekilde Giderse İhracatta Yıl Sonu 35 Milyar Dolar Açık Olacak”

Ekonomik anlamda acil çözümler üretilmesi gerektiğini belirterek Avrupa Birliği’ndeki üreticilerle bile rekabet edilemez noktaya gelindiğini aktardı.

Eskinazi, “Tarım ürünleri ihracatında geçen yıl Dünya Ticaret Örgütüne verilen taahhütler gereği kaldırılan tarımsal iade desteklerinin başka bir formülle tekrar hayata geçirilmesini bekliyoruz. Üretimin devamı için gerekli şartlar sağlanmalı.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

İşverenlerin asgari ücreti karşılamak için ürün maliyetlerini artırdığını söyleyen Eskinazi, ücret yıllık yüzde 107.3 artmış durumda olduğunu kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon oranlarına bakıldığında arada 67 puanlık fark olduğunu aktardı.

Döviz kurlarının enflasyonla paralel gitmesi gerektiğini söyledi. İhracatın bu ay yüzde 15-20 bandında azalma göstereceğini bildirdi. Bu şekilde gittiği takdirde yıl sonuna kadar 35 milyar dolar açık olacağını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın