Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Enerji Enformasyon İdaresi 2020’ye İlişkin Fiyat Tahminlerinde Değişiklik Yapmadı

2020 yılına ilişkin petrol fiyat tahminleri ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) öngörüleri çerçevesinde açıklandı.
ABD Enerji Enformasyon İdaresi 2020’ye İlişkin Fiyat Tahminlerinde Değişiklik Yapmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından “Kasım 2019 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu” yayımlandı. 2020 yılına ilişkin petrol ve diğer kaynakların fiyatına ilişkin öngörüleri ortaya koyan bu rapora göre petrol fiyat tahminlerinde bir öncekilere göre herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

EIA tarafından yayımlanan söz konusu bu rapora göre 2020 yılında Brent türündeki ham petrolün fiyatı varil başına ortalama 60 dolar olacak. Aynı rapor, bahsedilen dönemde ABD’nin Batı Teksas (WTI) türü ham petrol fiyatı ise varil başına ortalama 54,50 dolardan alıcı bulacağını gösteriyor.

Böylelikle bir önceki dönemdeki petrol fiyat tahminlerini koruyan EIA, ham petrolün 2019 yılı sonunda kaç dolardan fiyatlanacağına yönelik tahminlerini de açıkladı.

Petrol Fiyat Tahminleri KorunduRaporda, 2019 yılını Brent türündeki ham petrolün varil başına ortalama 63,50 dolardan tamamlayacağı tahminine yer verilirken, WTI türü ham petrol ise varil başına 56,50 dolardan fiyatlanarak yılı tamamlayacak.

Ham Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Bilindiği gibi dünyanın önde gelen petrol üretim tesislerinden biri olan Saudi Aramco’ya Eylül ayında düzenlenen drone saldırısı, büyük hasarlara yol açmıştı. Kesintiye uğrayan petrol üretiminin eskiye dönmesi biraz zaman alırken, EIA raporunda ülkedeki üretimin eski performansına kavuştuğu bilgisine yer verildi.

Küresel ekonomik büyümede görülen yavaşlamaya da işaret eden rapor, Çin’de 2019 üçüncü çeyrekte ekonomik büyümenin 1992 yılından bu yana en düşük seviyesini kaydettiğine de değinildi.

Aynı raporda bu yıl küresel merkez bankaları tarafından art arda geçilen gevşek para politikası ve özellikle Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) yaptığı faiz indirimleri hatırlatıldı.

FED Faiz İndirimleri YaptıAtılan bu tarz adımlar sayesinde sermaye ve yatırım harcamalarının artabileceğine özellikle vurgu yapıldı.

Öte yandan kurum Ekim ayında yayımladığı raporda ABD’nin günlük ortalama ham petrol üretiminin 13,2 milyon varil seviyesinde olacağını bildirmişti.

2020 yılına ilişkin ABD ham petrol üretim beklentisi günlük ortalama 100 bin varil yukarı çekilirken, bu yıl ilişkin günlük ortalama üretiminin 12,3 milyon varil olacağı söylendi. Bu rakamın 2020 yılında 13,3 milyon varile çıkabileceği tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu