Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EGM’den Sosyal Medya Uyarısı: 7/24 Sanal Devriye Yürütülüyor

Sosyal medyada provakatif paylaşımda bulunanlar ve yardım kampanyalarını suiistimal ederek dolandırıcılık yapanlar sanal devriyeye yakalandı.
EGM’den Sosyal Medya Uyarısı: 7/24 Sanal Devriye Yürütülüyor
HABER GİRİŞ

Deprem felaketinin 10’uncu gününde afet bölgesinde çalışmalar sürerken, sosyal medyaya yönelik de çalışmalar hız kazandı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), dijital ortamda provokatif paylaşım yapanlar için harekete geçti.

EGM’den yapılan açıklamada, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının sosyal medya platformlarında 7 gün 24 saat sanal devriye faaliyetlerini yürüttüğü söylendi.

Sanal devriyede depremlerle ilgili halkı korku ve paniğe sevk edecek türden provokatif paylaşım yaptığı gerekçesiyle 613 hesap yöneticisinin tespit edildiği, 293 hesap yöneticisi hakkında ise adli işlem başlatıldığı açıklandı.

Cumhuriyet Başsavcılıklarının başlattığı resen soruşturmalarda gözaltına alınan 78 şahsın 20’sinin tutuklandığı kaydedildi.

46 Site, 6 Kripto Varlık Cüzdanı Donduruldu

EGM’nin açıklamasında, depremin ardından başlatılan yardım kampanyalarının kötüye kullanılması ve depremzedeler için destekte bulunmak isteyenlerin suiistimal edilmesine ilişkinde tespitlerin yapıldığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “46 adet Oltalama (Phishing) dolandırıcılığına yönelik hazırlanan internet sitesinin kapatılması sağlanmış, resmî kurumların adını kullanarak/taklit ederek vatandaşlardan para talep eden 15 adet sosyal medya platformu hesabı ile ilgili gerekli işlemler yapılmış ayrıca “deprem yardımı” teması kullanılarak para yatırılması talep edilen 6 adet kripto varlık cüzdan adresi tespit edilerek cüzdanların dondurulması sağlanmıştır” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.