Yatırım yapmaya başla!

Ege Bölgesi’nden 175 Ülkeye Tarım Ürünü İhracatı Yapıldı

2018 yılında Ege Bölgesi’den 175 ülkeye, toplamda 5 milyar 2 milyon dolar düzeyinde tarım ürünleri ihracatı yapıldı. Bu ürünler arasında ilk sırayı ise çekirdeksiz kuru üzüm aldı.
Ege Bölgesi’nden 175 Ülkeye Tarım Ürünü İhracatı Yapıldı

Ege İhracatçılar Birliği’nden (EİB) yapılan açıklamaya göre, 2018 yılında bu bölgeden 175 ülkeye tarım ürünü satıldı. 2018 yılındaki 13 milyar 324 milyon dolarlık toplam ihracattan tarım ürünleri ihracatının aldığı pay %38 düzeyinde gerçekleşti. 2017 yılında 4 milyar 514 milyon dolar olan tarım ürünleri ihracatı geçen yıl 5 milyar 2 milyon dolara yükseldi.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği, 990 milyon dolarla tarım ürünleri içinde en büyük dilime sahip oldu.

Onu 989 milyon dolar ile Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 870 milyon dolar ile Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği izledi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 832 milyon dolar ile ihracatta rekor kırdı.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği 600 milyon dolar, Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 402 milyon dolar, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ise 290 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

EİB’den 2018 yılında tarım ürünleri ihracatı yapılan ülke sayısı 175’e ulaştı.

Tarım ürünlerinde en fazla ihracat 490 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri’ne yapıldı. ABD’yi 401 milyon dolarla Almanya, 343 milyon dolarla İngiltere izledi. Çekirdeksiz kuru üzüm 488 milyon dolar ile en fazla ihracat yapılan tarım ürünleri arasında ilk sırada yer aldı.

Onu 461 milyon dolarla tütün mamulleri, 389 milyon dolarla taze soğutulmuş balıklar takip etti. En çok ihraç edilen diğer tarım ürünlerinden diğerleri ise; yaprak tütün, kuru incir, konserve, yumurta, fileto balık, kanatlı eti, kuru kayısı, bitkisel yağ, zeytinyağı, zeytin, odun dışı orman ürünleri ve yağlı tohumlar olarak kaydedildi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, tarım ürünleri ihracatında ithal girdi oranının çok sınırlı olduğunu söyledi.

Ege’den yapılan bu ihracatın katma değerinin tamamına yakınının Türkiye’de kaldığını belirten Celep, tarım sektörünün 1970’li yıllarda gayri safi yurt içi hasıladan %30 pay alırken bugün %6 civarında pay alabildiğini dile getirdi. Tarım sektörü refahının artırılması halinde üreticilerin üretmeye devam edeceklerini bu nedenle de bu doğrultuda politikalar izlenmesi gerektiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum