Yatırım yapmaya başla!

EFT (Elektronik Fon Transferi) Ücretleri Kalkıyor mu?

EFT (Elektronik Fon Transferi) Ücretleri Kalkıyor mu?

Bankalarda gün içinde sıklıkla kullanılan para transfer yöntemlerinden biri de EFT’lerdir. Para göndermek için kullanılan bu hizmetin bedeli bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Fakat gerçek olan bir nokta var ki o da bu ücretlerin her bankada yüksek olması. Vatandaşları bu konuda isyan ettiren ücretler, bankalarda 300 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Artık buna bir dur demenin zamanı geldi diyerek BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu) EFT ücretlerini ele aldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), EFT işlemi yaparken kesilen maliyetler konusunda bir çalışma başlatarak, bankaların bu konuda rahatlığını artık bir düzene sokacak. Çalışmanın sonunda belirlenen kurallara uymayan bankalara da yaptırımlar uygulanacak.

‘200 katı tüketiciden kesiliyor!’

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun yaptı açıklamada, Merkez Bankası’na yapılan EFT’ler sonucu ödenen paranın 200 katını tüketiciye yansıttıklarını belirtilerek, bunun hiç adil ve uygun bir düzenleme olmadığını ve BDDK’nın buna bir düzenleme getirilmesi gerektiğini söylemişti. Bunun üzerine BDDK da konuya el atarak EFT ücretlerinde bir çalışma başlattı. Alınan kararlara uymayan bankalara ise para cezası uygulanacak.

‘Bankalar için para kesme olsun yeter ki bahane bol…’

Bankalarda bulunan her türlü hizmet için birçok ücret alınmaktadır. Bunların bir kısmı gerekli komisyonlarken kalan kısmı müşterilerin önüne sürpriz bir biçimde çıkıyor. Kanunlara göre sözleşmede belirtilenin dışında bir ücret talep edilmesi imkânsızdır. Fakat bankalar adına birçok yapılan şikâyete göre usulsüz uygulamalar gerçekleştiği iddia ediliyor. Şikâyetler arsında en çok bulunan ise EFT ve havale yaparken kesilen ücretlerdir.

Bankaların 300 liraya kadar kestiği EFT ücretleri aşağı çekilecek. Böylelikle sürekli para transfer işlemleri yapan vatandaşta cebinin rahatlamasını sağlayacak. Üstelik sadece EFT konusunda değil bankaların uyguladığı hizmetler karşısında talep ettiği birçok ücret ve komisyon için de düzenlemeler getirilecek. Kredi kart masrafları, kefaletler, kredi koşulları, faiz işlemleri gibi konulara BDDK bir düzenleme getirecek.

‘Özellikle düzenli para gönderenler rahatlayacak.’

Aylık, haftalık ve günlük olarak düzenli para gönderen vatandaşların rahatlamasını sağlayacak olan bu düzenlemenin ne zaman kesinleşeceği henüz bilinmiyor. Fakat bankalara BDDK tarafından bir yaptırım uygulandığında, üniversitede, askerde çocuğu olan anne – babalar rahat bir nefes alacak. EFT ve diğer ücretler aşağı çekilerek vatandaşı isyan ettiren bu durumun ortadan kalkması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum