Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Efsane Cuma’ya Ceza Yağdı, Bakanlık Tüketiciyi Korudu

Ticaret Bakanlığı, tüketicileri aldatıcı şekilde doğruları yansıtmayan reklamlara idari para ceza uygulanmasına karar verdi.
Efsane Cuma’ya Ceza Yağdı, Bakanlık Tüketiciyi Korudu
Yorum

Birçoğumuz özellikle online alışverişlerimizde, indirim uygulandığı söylenen ürünlerin fiyatlarındaki değişimler karşısında şaşkınlığa düşmüşüzdür. Daha öncesinde farklı olduğuna emin olduğumuz fiyatlar, indirim yapıldığı iddia edilerek, önce yükseltilip ardından düşürülüyor.

Ticaret Bakanlığı, bu ve benzer durumların önüne geçebilmek için kapsamlı bir çalışma yaptı. Bakanlık bünyesindeki Reklam Kurulu, tüketiciyi aldatan reklamlara toplamda 6 milyon 923 bin 147 TL ceza kesti.

DHA’nın haberine göre Şubat ayında ele alınan dosyalardan 186’sının mevzuata aykırı olduğu tespit edildi. 128 dosya durdurma cezası alırken, geri kalan 58’inin cezası 7 milyon TL’ye yakın oldu.

İncelemeye alınan toplam 202 dosyanın 14 tanesinin mevzuata aykırı olmadığı bildirildi. 2 dosya için de erteleme kararı alındı. Bunların yanında özellikle Kasım ayı boyunca hem sosyal medya hem televizyon kanalıyla 7/24 duyurulan kampanyalar hakkında da inceleme yapıldı.

Efsane Cuma, Şahane Cuma, Black Friday isimleriyle paylaşılan indirimli satış kampanyalarından 33 tanesi hakkında durdurma kararı alındı. Reklam Kurulu 20 tane dosya için 3 milyon 658 bin 448 TL ceza uygulanmasına karar verirken, 2 dosyayı mevzuata aykırı bulmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu