Yatırım yapmaya başla!

Edward Snowden Veri Toplama ve Gözetleme Konusunda Uyardı

Edward Snowden, toplumdaki en güçlü kurumların topluma en az hesap verebilir hale geldiğini söyleyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Edward Snowden Veri Toplama ve Gözetleme Konusunda Uyardı

Ünlü Amerikalı bilgisayar uzmanı Edward Snowden, Pazartesi günü Portekiz’in Lizbon kentindeki Web Summit isimli teknoloji konferansında binlerce izleyiciye; “Toplumdaki en güçlü kurumlar toplum için en az sorumlu hale geldiğinde ne yaparsınız?” ifadeleriyle seslenerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve Ulusal Güvenlik Dairesi’nde çalışmış olan Snowden; “bizim neslimizde cevap vermek için olan soru bu” diyerek devam etti.

Edward Snowden’ın Veri Toplama Açıklamaları

Edward Snowden'ın Veri Toplama AçıklamalarıVideo bağlantısı aracılığıyla konuşan Snowden, casusluk operasyonlarında onu en çok donduran şeyin istihbarat toplama ve gözetimin daha geniş bir şekilde tamamen farklı bir şekilde gerçekleşmesi olduğunu ve artık geçmişin hedefli gözetimi olmadığını söyledi.

Snowden’ın ismi 2013 yılında, NSA’nın yürüttüğü detaylı izleme programlarını gösteren gizli belgeleri gazetecilere sızdırmasının ardından manşetleri süslemişti. Olayın ardından ABD tarafından casusluk ve devlet mallarının çalınmasıyla suçlanan, ayrıca pasaportu da iptal edilen Snowden, o dönem Moskova’ya sığınmıştı ki hala orada yaşamaya devam ediyor.

Kendisi kısa süre önce gazetecilere gizli belgelerin sızdırılmasını sağlayan olayları ayrıntılandıran “Kalıcı Kayıt” (Permanent Record) adlı bir kitap yayınladı. ABD de kitabın, Snowden’ın NSA
ve CIA ile imzaladığı ifşa etmeme anlaşmalarını ihlal ettiğini gerekçesiyle yazara dava açtı.

Snowden, ABD makamlarının otobiyografisi üzerindeki baskısına cevap olarak Washington’un kendisininki gibi yazılmış kitaplardan hoşlanmadığını belirtti. Hükümetlerin ve şirketlerin girişimlerinin yaygın veri toplamasının, nüfusu imtiyazlıların yararına savunmasız kılan bir sistem olduğunu savundu.

Snowden: Sorun Veri Koruma Değil, Veri Toplama

Snowden: Sorun Veri Koruma Değil, Veri ToplamaSnowden ayrıca şirketlerin kullanıcı verilerini nasıl ele aldıkları konusunda düzenlemeyi hızlandırmaya çalışan veri gizliliği yetkililerine de bazı eleştiriler yöneltti. AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin sorunu yanlış yere koyduğunu belirtti.

“Sorun veri koruma değil, veri toplama. Verilerin düzenlenmesi ve korunması, ilk başta veri toplamanın uygun olduğunu varsayar ki uygun olması, bir tehdit ya da tehlike teşkil etmemesidir.” diyerek düşüncesini açıkladı. Geçen yıl tanıtılan yasa, düzenleyiciye bir şirketin küresel yıllık gelirinin yüzde 4’üne kadar para cezası verme hakkı tanırken Snowden, bugün bu para cezalarının mevcut olmadığını vurgulayarak “kağıt kaplan” nitelendirmesini yaptı.

İnsanlar Doğru İnsanlara Yanlış Nedenlerden Dolayı Kızıyor

İnsanlar Doğru İnsanlara Yanlış Nedenlerden Dolayı KızıyorUlusal Güvenlik Ajansı’nın kitlesel gözetim faaliyetleri ile ilgili belgeleri sızdırdıktan altı yıl sonra Edward Snowden, dünyanın değiştiğine inandığını söyledi. İnsanların gizlilik problemleri hakkında daha farkında ve onlar hakkında daha fazla endişeli olduklarını kabul eden Snowden, yine de insanların kendilerine yönelik özel “suistimali” anlamaları için buna daha fazla zaman ayırmalarını istedi.

“İnsanlar sık sık doğru insanlara yanlış nedenlerden dolayı kızıyorlar” diyen Snowden, büyük teknoloji şirketlerinin veri toplayarak ve hükümetlerin erişimine izin vererek popülasyonları savunmasız bıraktıklarını vurguladı. “Bu insanlar özellikle de Google’a, Amazon’a, Facebook’a ve onların iş modeline baktığın zaman suiistimale ediliyorlar. Ve yine de her bir parçasının yasal olduğunu savunuyorlar. İster Facebook’tan ister NSA’dan bahsediyor olalım, kişinin kişisel olarak kötüye kullanımını yasallaştırdık.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum