Yatırım yapmaya başla!

EDS ile ilgili Skandal İddiası Türkiye Gündemine Oturdu!

2017 Temmuz ayında yürürlüğe giren ve dört farklı alanda devreye alınan Elektronik Denetleme Sistemi ölçümlerinde hata olduğu söyleniyor. İşte detaylar...
EDS ile ilgili Skandal İddiası Türkiye Gündemine Oturdu!

İnsanların güvenliğini sağlamak amaçla devreye alınan EDS sistemlerinin hatalı ölçüm yaptığına dair iddialar büyüyor. Geçtiğimiz Temmuz ayından itibaren şehir içi uygulaması olarak hayata geçirilen hız tespit sistemleri, birçok vatandaşın haksız yere trafik cezasına maruz kaldığı söyleniyor. Belediyelerin kurduğu kamera sistemleri, araç hızlarında yanlış değerler verdiği ve bu yüzden milyonlarca vatandaşa boş yere ceza geldiği de iddialar arasında.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), başta radarlar olmak üzere elektronik olarak hız tespiti yapan cihazların ancak 1 Temmuz 2018 tarihinde kontrol edebileceklerini bildirdi. Yani kurulan sistemlerin şu an gerçek değerler çıkartıp çıkartmadığı bilinmiyor.

TSE’nin başlattığı denetimler 4 kademeli olarak yapılıyor. EDS Hız Ölçme Donanımı (HÖD), Hız İhlal Tespit Donanımı (HİTD), EDS Ortalama Hız Ölçme (OHÖD) ve EDS Kırmızı Işık İhlal Tespit Donanımı (KİTD) cihazlarını kapsıyor.

Her birine farklı görevler verilen cihazlardan özellikle OHÖD sisteminde daha çok mağduriyet yaşandığını söylüyorlar.

Belediyeler, kurmuş olduğu sistemlerden gelen trafik ceza gelirlerinin %30’nu alıyor.

Bu sistemlerin kurulumunu yapan şirketler de kesilen cezalardan pay alıyor.

TSE’nin verdiği tarihe bakacak olursak cihazların doğru ölçüm yaptığını yaklaşık bir sene sonra anlayacağız. Bu zaman zarfında vatandaşları daha ne gibi durumlar bekliyor bilinmiyor. Diğer taraftan araştırmalara göre otobanlarda kurulan hız tüneli uygulamasının iyi sonuçlar vererek, kaza sayılarını azalttığı söyleniyor.

Ancak şehir içlerinde yapılan bu uygulama, hız sınırı ve kırmızı ışık ihlallerinde kritik bir çizgide olması nedeniyle, vatandaşların cebini daha çok yakıyor ve yakacaktır!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum