Yatırım yapmaya başla!

Eczacılık Ürünleri İhracatı Yılın İlk Dokuz Ayında %49,4 Arttı

Yılın ilk dokuz ayında eczacılık ürünleri ihracatı %49,4, ithalatı ise %3,4 oranında artış gösterdi. En fazla satış Güney Kore’ye yapıldı.
Eczacılık Ürünleri İhracatı Yılın İlk Dokuz Ayında %49,4 Arttı

Türkiye’nin ihraç ettiği eczacılık ürünleri 2018 yılının ilk dokuz ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %49,4 oranında artış gösterdi. İthalatta ise %3,4’lük sınırlı bir artış gerçekleşti. Milli üretim seferberliği başlatılan eczacılık ürünlerindeki ihracat, Ocak – Eylül dönemleri arasında söz konusu artışla 845,7 milyon dolara yükseldi. Başta Güney Kore olmak üzere, Asya ve Uzak Doğu ülkeleri yoğunluklu olarak, toplamda 161 ülkeye eczacılık ürünleri satıldı.

Yılın Ocak ve Eylül ayları arasında Güney Kore’ye yapılan eczacılık ürünleri ihracatı, 2017’nin aynı dönemine göre 6 katına çıktı.

Türkiye’nin 1 Mayıs 2013 tarihinde mal alım-satımına ilişkin serbest ticaret anlaşmasını yürürlüğe koyduğu Güney Kore’ye yapılan ihracat, söz konusu dönemde geçen yılın ilk dokuz ayına kıyasla 6 katına çıkarak 44,7 milyon dolardan, 254,2 milyon dolara yükseldi. Bu ülkenin toplam ihracattaki payı bu artışla birlikte %30’a çıkmış oldu.

Çin’in özel yönetim bölgesi olan Hong Kong ise, Eylül ayının bitimiyle ihracatın en hızlı artış gösterdiği Pazar olarak dikkat çekti. Buraya yapılan satışlar geçen yılın dokuz ayına kıyasla %81,5 oranında artarak 9,2 milyon dolardan 16,7 milyon dolara yükseldi. Asya ülkesi Singapur’a yapılan ihracat ise %70,2 arttı ve 16 milyon dolara ulaştı.

Türkiye’nin genel olarak en fazla ihracat yaptığı ülke olan Almanya’ya yapılan ihracat 18,5 milyon dolar olarak kaydedildi.

Dünyanın önemli ilaç şirketlerini barındıran Almanya’ya yapılan satışlar, yılın ilk dokuz ayında yıllık bazda %43,4 arttı ve 12,9 milyon dolardan 18,5 milyon dolara yükseldi. Söz konusu dönemde İtalya’ya yapılan ihracat %76,5 artışla 6 milyon dolara, İrlanda’ya yapılan ihracat 916,4 bin dolara, ABD’ye yapılan ihracat %22,2 artışla 2,2 milyon dolara yükseldi.

Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracatta en büyük payı Libya aldı.

Bu dönemde Libya’ya yapılan eczacılık ürünleri ihracatı, 2017 yılının ilk dokuz ayı ile karşılaştırıldığında %35 oranında bir artış sergileyerek 15,1 milyon dolardan 20,4 milyon dolara çıktı.

Yine aynı dönemde Sudan’a yapılan ilaç ihracatı %152 artışla 1,2 milyon dolara, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapılan ihracat %84’lük artışla 10,3 milyon dolara ve Umman’a yapılan ihracat %166,7’lik artışla 1,6 milyon dolara geldi. 2018 yılının Ocak-Eylül arası dönemde eczacılık ürünleri ithalatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3,4 artışla 3,3 milyar dolara çıktı. Sektördeki dış ticaret açığı ise %6,6 oranında bir daralmak gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum