Yatırım yapmaya başla!

Eczacıbaşı Adını İzinsiz Kullanan Nakliye Şirketine Açtığı Davayı 11 Yıl Sonunda Kazandı

İlaç sektörünün önde gelen isimlerinden Eczacıbaşı, adını izinsiz kullanan nakliye şirketine açtığı davayı 11 yıl sonunda kazandı. Detaylar şöyle...
Eczacıbaşı Adını İzinsiz Kullanan Nakliye Şirketine Açtığı Davayı 11 Yıl Sonunda Kazandı

1942 yılında temelleri atılan, ilaç ve medikal sektöründe Türkiye’nin lider isimlerinden biri olan Eczacıbaşı, adını izinsiz kullanan nakliye şirketine açtığı itibar davasını kazandı. Eczacıbaşı Holding ve Eczacıbaşı İlaç Sanayi, isimleri izinsiz olarak kullanan 5 kişiye dava açmıştı.

Davacıları haklı bulan mahkeme, nakliye şirketine 4 bin lira maddi-manevi tazminat, 2 bin lira da itibar tazminatı cezası verdi.

“Eczacıbaşı” markasının izinsiz şekilde kullanılması gerekçesiyle açılan dava 11 yıl sonra neticelendi. Yargıtay, mahkemenin itibar tazminatı kararını onayladı. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davanın dilekçesinde, davalıların “eczacibasinakliyat.com” adındaki internet sitesini kurarak, haksız kazanç sağladığı öne sürüldü.

Holdingin avukatı söz konusu dilekçe ile başvurduğu davada, 7 bin lira maddi ve manevi tazminat istediğini belirtti.

Eczacıbaşı Holding’in avukatı, bu durumun markanın itibarına zarar verdiği gerekçesiyle; “Davalılar Suat Ayten, Muzaffer Ayten, Abdurrahman Ayten ve Suat Bostancıoğlu ile Eczacıbaşı Evden Eve Nakliyat firmasından 7 bin lira maddi-manevi tazminat ile 5 bin lira itibar tazminat istiyoruz” ifadesini kullandı.

Davalıların avukatı ise müvekkilerinden biri olan Suat Ayten’in ticari bir faaliyette bulunmadığını, davacıların manevi tazminat talebinde bulunabilmesi için tescilli markanın uygun olmayan şekilde kullanılıyor olmasının gerektiğini söyledi. Manevi tazminat için gereken şartların bulunmaması sebebiyle, davanın reddi istendi.

Ancak Eczacıbaşı Holding, adını izinsiz kullanan şirkete açtığı davayı 11 yıl sonunda kazandı.

Söz konusu dava yaklaşık 11 yıl sürerken, mahkeme tarafından açıklanan kararda nakliye şirketinin “Eczacıbaşı” adını taşıyan araçlarının kullanılmasının yasaklandığı, bu ibareyi taşıyan araçlara el konulmasına karar verildiği bildirildi. 4 bin lira maddi-manevi, 2 bin lira da itibar tazminatının davacı tarafa ödenmesi gerektiği bildirildi.

Bu arada Eczacıbaşı İlaç Pazarlama, eczane teknisyenlerine yönelik bilgi yarışmasında ödül aldı.

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama DPİD (Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği) tarafından yılda bir kere pazarlama kampanyalarının değerlendirildiği Doğrudan Pazarlama Ödülleri’ned, Imutor Go kampanyası ile Geniş Kapsamlı Satış Noktası ve Sahada Pazarlama Uygulamaları olmak üzere iki kategoride de ödüle layık görüldü. Doğrudan Pazarlama Ödülleri ile sektörün gelişimine katkıda bulunmak, bilinirliğini artırmak, sektördeki kavramların yerleşmesini sağlamak ve çalışanların motivasyonunu artırmak hedefleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum