Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Economist Anketi Kripto Algısının İyileştiğini Gösteriyor

Economist dergisi kripto paraların benimsenmesini ortaya koyan bir anket paylaştı. Rapor ilginin arttığını gösteriyor.
Economist Anketi Kripto Algısının İyileştiğini Gösteriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto paraların kullanım ve kabul alanı her geçen gün genişlemekle beraber, piyasanın riskli olduğunu söylemler de sıkça gündeme geliyor. Düzenleyiciler piyasaya yönelik yeni kurallar koyma çalışmaları yürütüyor.

Diğer yandan yatırımcıların kripto paralar üzerindeki algısının olumlu yönde değiştiğini gösteren bir anket paylaşıldı. Economist tarafından yayınlanan bir rapor, yatırımcıların gelecekte artan talep beklentisiyle kripto paraların daha da benimseneceğini düşündüğünü gösteriyor.

Dijital ödemelerde tüketici güvenini ve temel parasal işlevlerin dijitalleştirilmesini engelleyen engellere değinen ‘Dijitallik Raporu’ hazırlandı. Elde edilen veriler, 2020 ve 2021’de gerçekleştirilen konuyla ilgili önceki anketlerdeki eğilimleri karşılaştırıyor.

Kripto Varlıklar Ödemelerde Kullanılıyor

Katılımcıların yaklaşık yüzde 75’i yüksek öğrenim veya daha yüksek eğitime sahipti ve mal veya hizmet ödemelerinde dijital varlıkları kullandığını belirtti. Anketin ikinci bölümünde 150 kurumsal yatırımcı ve kurumsal hazine yönetimi katılımcısı yer aldı.

Yatırımcıların büyük bölümü Bitcoin ve Ethereum gibi açık kaynaklı kripto para birimlerinin bir portföy veya hazine hesabında çeşitlendirici olarak yararlı olduğu konusunda hemfikir oldu.

GCM Yatırım Banner

CBDC Talebinde Artış

Ankete katılanların yüzde 85’i bu görüşü benimserken, CBDC’ler ve kurumsal blok zincirleri de dahil olmak üzere tüm kripto para birimlerine olan talebin son üç yılda arttığını belirtti.

Rapor, Web3 ve farklı Metaverse projelerinin yükselişinin bu talebi artırabileceğini belirtti. Ankete katılanların yüzde 74’ü kurumların NFT satın alma ve ticaretini yapma konusunda olumlu fikir beyan etti.

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler), ilgili hükümetlerin veya merkez bankalarının 2025 yılına kadar çalışan bir CDBC sistemi başlatmasını bekleyen artan sayıda tüketiciyle birlikte odak noktaları arasında yer alıyor.

Ankete katılan yöneticilerin yüzde 65’i CBDC’lerin kullanılabilceğine ve ülkelerdeki fiziksel fiat para birimlerinin yerini alabileceğini düşünüyor.

Düzenleme baskısı ise kurumsal yatırımcıları veya kurumsal hazineleri kripto para kullanmaktan alıkoyan birincil engel olarak tanımlandı. Ankete katılanların yüzde 35’i, düzenleyici baskının, pazar güvenini veya alanı anlamasını engellediğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın