Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’nin Faiz Hamlesi Ne Olacak? Kazimir’den Şahin Söylem

ECB yetkililerini çoğu bankanın faiz artışlarıyla ilgili yumuşamayı savunurken bazı isimler şahin tutumun devam etmesi gerektiğini söylüyor. İşte detaylar;
ECB’nin Faiz Hamlesi Ne Olacak? Kazimir’den Şahin Söylem
HABER GİRİŞ

Euro Bölgesi’nde enflasyonun gerilemesi üzerine yetkililer arasında faiz konusunda farklı düşünceler hakim oldu. Avruma Merkez Bankası’ndan (ECB) bazı yetkililer enflasyondaki düşüşe dikkat çekerek faiz artırımlarının yavaşlayabileceğini söylerken Yönetim Konseyi Üyesi Peter Kazimir, 50 baz puanla devam edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Son dönemde bankadan önemli isimlerin güvercin ifadelerine karşı şahin açıklama yapan Kazimir, 50’şer baz puanlık artışı savunuyor. Aynı zamanda Slovakya Merkez Bankası Başkanı da olan Kazimir, artış döngüsünün yaz ayları içinde tamamlanması gerektiğini belirtti. Ancak içinde bulunulan süreçte artış hızını yavaşlatmak için bir neden olmadığını söyledi.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesi ve enerji maliyetlerindeki azalışla birlikte yetkililer daha düşük faiz artışları yapılması gerektiğini dile getiriyor.

Bugün ECB Yönetim Konseyi Üyesi Joachim Nagel de konuyla ilgili açıklamalar yaparak bankanın resesyona neden olmadan enflasyonu amaçlar doğrultusunda düşürmeye başaracağını vurguladı. Nagel, birçok kişinin endişe ettiği resesyonun olmayacağını sözlerine ekledi. Ekonomik büyümenin sağlanabilmesi için fiyat istikranın en büyük faktör olduğunu kaydetti.

Şimdi Kayıt Olun
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.