Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ECB’nin 2016 Ekim Toplantısından Neler Bekleniyor?

ECB’nin 2016 Ekim Toplantısından Neler Bekleniyor?

Küresel piyasalar, yarın gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Ekim toplantısına odaklanmış durumdalar. Özellikle Brexit oylamasının ardından, İngiltere’yi kaybeden Avrupa’nın para politikasında izlenecek yeni rota bir hayli merak ediliyor. Toplantı öncesi Euro’nun seyri de yatırımcıları tedirgin ediyor. Haftanın üçüncü işlem gününde Euro, dolar karşısında 1,100 seviyesinin altına kadar gerilemiş durumda bulunuyor. Bu durum ise hem Avrupa bölgesini hem de yatırımcıları bir hayli tedirgin etmekte. Bu noktada ECB’nin para politikasıyla ilgili olarak atacağı adımlar ve izleyeceği yol haritası, küresel piyasaların büyük bir merakla beklediği hususların başında geliyor. Zira alınacak kararların ardından Euro’da görülecek kazanımlar, Brexit sonrası görülen negatif etkilerin belirli bir noktada atlatılması ve Avrupa bölgesinin umut vadetmesini sağlayabilir.

Bilindiği üzere ECB, uzun süredir düşük enflasyon rakamlarıyla mücadele içerisinde. Yarınki toplantının temel gündem maddesi de; ekonomik görünümü ve enflasyonu baskı altına alan unsurlar olacak. Piyasaların, Başkan Mario Draghi’den duymak istedikleri en önemli husus ise parasal genişleme programının 2017 Mart’ın ötesine uzatılıp uzatılmayacağı. Hatırlanacağı üzere, Haziran ayında gerçekleştirilen ECB toplantısında varlık alım programı, 82 milyar Euro düzeyinde sabit tutulmuştu. Faiz oranlarında ise bir değişikliğe gidilmemişti. ECB’nin Haziran toplantısına dair tüm ayrıntılara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ECB’nin Ekim toplantısı öncesi uzmanlar, yaptıkları değerlendirmelerde faizlerin sabit tutulacağını dile getiriyorlar. Neredeyse tüm ekonomistlerin beklentileri de bu yönde. Ancak beklentilerin büyük bölümü “parasal genişleme” noktasında. Piyasalar ECB’den, muhtemel politika tedbirlerine ilişkin yeni ipuçları bekliyorlar. Draghi ve yönetiminin vereceği kararlar, hem döviz hem de borsa tarafının seyrini büyük ölçüde belirleyecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum