Paylaşım

ECB’nin 2016 Ekim Toplantısından Neler Bekleniyor?


 

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yarın gerçekleşecek olan Ekim toplantısında beklentiler hangi yönde? Başkan Draghi ve yönetimi, toplantıda beklentileri karşılayabilecek mi? ECB toplantısıyla ilgili merak edilenler ve tüm ayrıntılar haberimizde;

Küresel piyasalar, yarın gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Ekim toplantısına odaklanmış durumdalar. Özellikle Brexit oylamasının ardından, İngiltere’yi kaybeden Avrupa’nın para politikasında izlenecek yeni rota bir hayli merak ediliyor. Toplantı öncesi Euro’nun seyri de yatırımcıları tedirgin ediyor. Haftanın üçüncü işlem gününde Euro, dolar karşısında 1,100 seviyesinin altına kadar gerilemiş durumda bulunuyor. Bu durum ise hem Avrupa bölgesini hem de yatırımcıları bir hayli tedirgin etmekte. Bu noktada ECB’nin para politikasıyla ilgili olarak atacağı adımlar ve izleyeceği yol haritası, küresel piyasaların büyük bir merakla beklediği hususların başında geliyor. Zira alınacak kararların ardından Euro’da görülecek kazanımlar, Brexit sonrası görülen negatif etkilerin belirli bir noktada atlatılması ve Avrupa bölgesinin umut vadetmesini sağlayabilir.

Bilindiği üzere ECB, uzun süredir düşük enflasyon rakamlarıyla mücadele içerisinde. Yarınki toplantının temel gündem maddesi de; ekonomik görünümü ve enflasyonu baskı altına alan unsurlar olacak. Piyasaların, Başkan Mario Draghi’den duymak istedikleri en önemli husus ise parasal genişleme programının 2017 Mart’ın ötesine uzatılıp uzatılmayacağı. Hatırlanacağı üzere, Haziran ayında gerçekleştirilen ECB toplantısında varlık alım programı, 82 milyar Euro düzeyinde sabit tutulmuştu. Faiz oranlarında ise bir değişikliğe gidilmemişti. ECB’nin Haziran toplantısına dair tüm ayrıntılara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ECB’nin Ekim toplantısı öncesi uzmanlar, yaptıkları değerlendirmelerde faizlerin sabit tutulacağını dile getiriyorlar. Neredeyse tüm ekonomistlerin beklentileri de bu yönde. Ancak beklentilerin büyük bölümü “parasal genişleme” noktasında. Piyasalar ECB’den, muhtemel politika tedbirlerine ilişkin yeni ipuçları bekliyorlar. Draghi ve yönetiminin vereceği kararlar, hem döviz hem de borsa tarafının seyrini büyük ölçüde belirleyecek.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın