Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Lagarde, Enflasyonda Kademeli Düşüşün Sürmesini Bekliyor

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, enflasyonda düşüşün sürdüğünü ve ilerleyen günler için daha fazla veriye ihtiyaçları olduğunu söyledi.
ECB’den Lagarde, Enflasyonda Kademeli Düşüşün Sürmesini Bekliyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesinin Parasal Diyalog başlıklı oturumunda açıklamalarda bulundu.

Lagarde’ın gündeminde enflasyonla mücadele politikası öne çıkı. Enflasyonun Ocak’ta yüzde 2,8’e gerilediğini hatırlatan Lagarde, çekirdek enflasyonun da kademeli olarak gerilediğini belirtti. Lagare, Euro Bölgesi’nde ekonomik faaliyetin geçen yıl zayıf olduğunu ve reel büyümenin son çeyrekte durgunlaştığını kaydetti.

Konuşmasında ücret artışının güçlü olmaya devam ettiğini belirten Lagarde, ücretlerin gelecek çeyreklerde enflasyon açısından daha etkili olmasını beklediklerini söyledi.

Lagarde, son verilerin genel olarak enflasyondaki düşüş sürecini doğruladığına dikkat çekerek, daha önceki yukarı yönlü şokların etkisinin azaldığını ve sıkı finansman koşullarının enflasyonu aşağı çekmeye yardımcı olmasıyla 2024’te enflasyonun kademeli olarak daha da aşağıya inmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın Aralık ECB’nin Aralık ayı toplantısında faiz oranlarını sabit tuttuğunu hatırlatarak, “Mevcut faiz oranları seviyesi yeterince uzun süre sürdürüldüğü takdirde enflasyonun yüzde 2 orta vadeli hedefimize zamanında dönmesine önemli katkı sağlayacak. Enflasyondaki düşüş sürecinin devam etmesi bekleniyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon görünümünü, enflasyonun ana dinamiklerini ve para politikası aktarımının gücünü dikkate alarak uygun kısıtlama düzeyi ve süresini belirlerken veriye dayalı bir yaklaşım izlemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın