Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Lagarde Para Politikası İletişiminin Önemini Vurguladı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, para politikası iletişiminin iyileştirilmesine dair mesajlar verdi. Detaylar haberde;
ECB/Lagarde Para Politikası İletişiminin Önemini Vurguladı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Londra’da Avrupa Ekonomisi ve Finans Merkezi tarafından düzenlenen seminerde konuştu. Para politikası ve enflasyon hedefleri konusunda etkili iletişimin önemine değindi.

“Ekonomiyi bu zorlu zamanlarda yönlendirmek için politika yapıcıların insanların yalnızca enflasyonla ilgili değil, aynı zamanda iklim politikaları, jeopolitik değişimler ve diğer birçok alanla ilgili beklentilerini de yönetmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Lagarde: Enflasyon Hedeflerinin Tutturulmasında İletişim Çok Önemli

Lagarde, iletişimin, günümüzün etkili politika yapma sanatında hayati bir rol oynamakta olduğunu ve bu durumun özellikle ECB gibi merkez bankaları için geçerli olduğuna dikkat çekti.

Merkez bankalarının enflasyon hedeflerinin tutturulabilmesi için etkili iletişim kurulmasının son derece önemli olduğunu belirtti.

Etkili iletişimin, yalnızca enflasyonu düşürmek için kararlı adımlar atmak değil, bunun yanı sıra orta vadeli enflasyon beklentilerinin süreç boyunca sabit kalmasını sağlamak adına önemine de değindi.

GCM Yatırım Banner

Konuşmasının devamında, merkez bankalarının etkili bir iletişim dili kullanarak mesajlarını inandırıcı bir şekilde kamuoyu ile paylaşması gerektiğine işaret etti. Enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine geri döneceğini inandırıcı bir şekilde iletmenin her zamankinden daha fazla hayati önem taşımakta olduğunu sözlerine ekledi.

İletişimin günümüzde merkez bankalarının etkili politika oluşturma sanatında hayati bir rol oynadığına tekrar değinirken medya ortamındaki yeni teknolojilerden yükselen sahte haber dalgasına kadar çeşitli değişikliklerin, politika yapıcıların daha geniş kitlelere nüfuz etmesini giderek zorlaştırdığını ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası Lagarde İletişim Tweeti
Kaynak: Twitter / @ecb

Politika yapıcıların artık internet çağında insanların dikkatini hafife alamayacağını söylerken yakın zamanda yapılan bir araştırmanın, ekrandaki ortalama dikkat süresinin 2004’teki yaklaşık 150 saniyeden bugün yalnızca 47 saniyeye düştüğünü ortaya koyduğu bilgisini verdi.

“Gerçek bilgiyi yaymak da giderek zorlaşıyor. Artık X olarak bilinen Twitter’daki yalanların gerçeklerden 10 ila 20 kat daha hızlı yayıldığı tespit edildi. Ve daha fazla fikir sahibi tweet’lerin daha fazla insana ulaşması muhtemeldir. Örneğin araştırmalar, ECB ile ilgili olumsuz, daha güçlü veya daha subjektif görüşlere sahip tweetlerin retweetlenme, beğenilme veya yanıtlanma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor” şeklinde sözlerini sürdürdü.

“Mesajları Net Bir Dille Aktarmalıyız”

Lagarde, değişen günümüz dünyasında enflasyon hedeflerinin göreceli fiyat değişiklikleri ile sabitlenmesinin kritik öneme sahip olduğunu belirterek, merkez bankalarının toplumun anlayabileceği net bir dille mesajlarını iletmesi gerektiğini kaydetti.

ECB Başkanı, konuşmasının son kısmında, çok yüksek enflasyon ortamında, fiyatlara gösterilen yüksek ilginin merkez bankaları için hem bir zorluk hem de bir fırsat sunduğunu söyledi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“O halde anı yakalayalım. Para politikamızı Euro bölgesi vatandaşlarına erişilebilirliği ve alçakgönüllülüğü benimseyerek etkili bir şekilde ileteceğimiz konusunda şüphem yok. Çünkü nihai olarak hizmet ettiğimiz insanların onlar olduğunu asla unutmamalıyız.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.