Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB: Finansal İstikrara Yönelik Riskler Arttı

Avrupa Merkez Bankası tarafından yayımlanan raporda yükselen enflasyona ve risklere vurgu yapıldı. Guindos’un değerlendirmeleri ne yönde? İşte detaylar;
ECB: Finansal İstikrara Yönelik Riskler Arttı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) finansal istikrar raporunu yayımladı. Raporda finansal istikrara yönelik risklerin yükselen enflasyon ve düşük ekonomik büyüme nedeniyle arttığı belirtildi. ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos değerlendirmelerde bulundu. İnsanların ve firmaların yükselen enflasyonun ve ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamanın etkisini hissettiğini belirtti.

Finansal istikrara yönelik risklerin arttığını aktaran Guindos, Euro Bölgesi’nde durgunluğun olası hale geldiğini paylaştı. Ekonomide gerçekleşen son gelişmelerin hane halklarını, firmaları ve hükümetleri daha da kırılgan hale getirdiğini ifade etti.

Kurumsal sektör zorluklarının daha yüksek enerji ve diğer gidi maliyetlerinin ortasında büyüdüğünü, finansman maliyetlerinin artmasıyla kârların düşmesini beklediklerini dile getirdi.

Enflasyon, yükselen gaz ve elektrik faturalarının hane halklarını vurduğunu, satın alma güçlerini azalttığını ve kredileri geri ödeme güçlerine zarar verdiğini paylaştı. Gelirlerinin büyük bir bölümünü enerji ve gıdaya harcayan düşük gelirli kesimlerin bu durumdan daha çok etkilendiğini vurguladı.

Guindos, firmalar ve hane halklarının borçlarını ödeme konusunda sıkıntı yaşamasıyla bankaların orta vadede daha yüksek kayıplarla karşı karşıya kalabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon ve faiz oranlarına ilişkin belirsizliğin son düzeltmelere rağmen finansal piyasalardaki riski artırdığını, birçok yatırım fonunun daha fazla değerleme ve kredi kaybına maruz kaldığını bildirdi.

Euro Bölgesi’nde bankacılık sisteminin ihtiyatlı politika reformları nedeniyle birçok riske dayanacak şekilde iyi konumda olduğunu belirtti. Ekonomik ve finansal görünümün kötüleşmesi göz önüne alındığında, hedeflenen makro ihtiyati politikaların finansal sistemin esnekliğini daha da güçlendirmeye yardımcı olabileceğini ifade etti.

Banka dışı finansal sektördeki kırılganlıklar ve risklerle yakından ilgilenmesi gerektiğini, sektörlerin dayanıklılığını artırmak ve özellikle likidite uyumsuzluklarını çözmek için acil ilerleme kaydedilmesi gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın