Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB: Euro Bölgesi’nin Kredi Talebi Güçlü Bir Şekilde Düştü

Avrupa Merkez Bankası tarafından Euro Bölgesi'nin 2023 yılı ikinci çeyrek Banka Kredi Anketi sonuçları yayımlandı. Detaylar haberin içerisinde;
ECB: Euro Bölgesi’nin Kredi Talebi Güçlü Bir Şekilde Düştü
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından bugün Euro Bölgesi’nin Temmuz ayı Banka Kredi Anketi istatistikleri yayımlandı. Anket sonuçları incelendiğinde, hem firmalar hem de hanehalkı için kredi talebinin güçlü bir şekilde azaldığı görüldü.

Temmuz istatistiklerine göre Euro Bölgesi’ndeki bankaların şirketlere yönelik kredi onaylama süreçlerindeki şartların 2023’ün ikinci çeyreğinde sıkılaştı.

Bankaların takipteki kredilerden daha fazla endişe duyduğuna işaret edilen raporda, bankaların borç verme koşullarını sıkılaştırmaya hazırlandığı bildirildi.

Yüksek Risk Algısının Sebebi: Ekonomik Görünüm!

Mevcut ekonomik görünüm yüksek risk algısının ana sebebi olarak belirtilirken, bankaların düşük risk toleransı ve yüksek fon maliyetlerinin sıkılaşmaya katkıda bulunduğu kaydedildi. Euro Bölgesi’nde 2023 yılının üçüncü çeyreğin de bankaların süreçlerdeki şartları sıkılaştırmayı sürdüreceği öngörüldü.

2023’ün ikinci çeyreğinde firmaların kredi veya kredi limiti talebinde güçlü bir net düşüş görüldü. Söz konusu düşüşün anketin başladığı 2003’ten bu yana tüm zamanların en düşük seviyesi olduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Firmaların kredi talebindeki keskin düşüşe artan faiz oranları, sabit yatırım için daha düşük finansman ihtiyacı ve azalan kredi talebi ana etkenler olarak sunuldu.

Artan faiz oranları ve düşük tüketici güveninin etkisiyle tüketici kredisi ve hanehalkına verilen diğer kredilere olan talepte de net bir düşüş olduğu paylaşıldı.

Konut Kredisi Talebi Düşecek

2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin beklentilere de yer verilen raporda bankaların, konut kredisi talebinde belirgin şekilde daha az olmakla birlikte net düşüşün devam edeceği öngörüldü. Ayrıca tüketici kredisi talebinde de bir miktar daha düşük net düşüş beklendiği aktarıldı.

Euro bölgesi bankalarının, 2023’ün ilk yarısında takipteki kredi (TGA) oranlarının işletmelere ve tüketici kredilerine yönelik kredi verme koşulları üzerinde net sıkılaştırma etkisi bildirdiği iletildi.

TGA oranlarının konut kredileri için geniş ölçüde nötr bir etkisi olduğu vurgulanan raporda, bankaların TGA oranlarının sıkılaşmasına ana faktörler olaraksa yüksek risk algısı ve daha düşük risk toleransları gösterildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın