Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ECB, Dijital Euro Çalışmalarında Keşif Aşamasına Geçmeye Hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası, dijital euro yaratma yolunda ilerlerken bölgenin parasını yeniden icat etmede bir sonraki adımı atmaya hazırlanıyor.
ECB, Dijital Euro Çalışmalarında Keşif Aşamasına Geçmeye Hazırlanıyor

Dünyanın pek çok ülkesi dijital para çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Avrupa Merkez Bankası’nın da daha önce, AB üye ülkeleri arasında kullanılacak CBDC çalışmaları yürüttüğü biliniyor.

Düzenlenecek olan yeni toplantıda politika yapıcılar, yaklaşık 2 yıl süreceği tahmin edilen keşif aşamasına geçilip geçilmeyeceği masaya yatırılacak. ECB Başkanı Christine Lagarde, dijital euronun insanların hayatına dokunacağını ve kendilerinden mahremiyetlerinin korunmasını istendiğini söyledi.

ECB, Çin’in İzinden Gidebilir

ECB, Çin'in İzinden Gidebilir

ECB bu yola giderse, muhtemelen birkaç şehirde denemelerin başladığı Çin’in izinden gidecek. Grenada ve St. Kitts ve Nevis dahil olmak üzere bir merkez bankasını paylaşan Doğu Karayip adaları şimdiden kendi dijital para birimlerini piyasaya sürdüler. ABD Federal Rezervi ve İngiltere Bankası, ekonomileri için CBDC seçeneklerini değerlendiriyor.

Dijital euro kesin olmamakla birlikte, olası özellikleri şimdiden belirginleşiyor. Araştırmalar hızlı, kullanımı kolay, güvenli ve en önemlisi, bir ödeme sistemini tasvir ediyor. ECB dijital euronun banknotlar gibi ama dijital yapıya sahip olacağını belirtiyor.

Merkez bankası dijital para birimleri kripto varlıklarının yükselişinden ilham alıyor. ECB geçen ay, bunları uygulamaya koymamaya karar veren ulusların parasal özerkliklerine yönelik tehditlerle karşı karşıya kaldıklarını ve onları az sayıda baskın, genellikle yabancı ödeme sağlayıcılarına bağımlı hale getirdiğini açıklamıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum