Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB: Bitcoin Yapay ve Gerçek Dünyaya Ait Değil

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri, Bitcoin’in yatırım aracı olarak uygunsuz ve yapay bir varlık olduğunu belirtti. Ayrıntılar haberde...
ECB: Bitcoin Yapay ve Gerçek Dünyaya Ait Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası’ndan Ulrich Bindseil ve Jürgen Schaff, Bitcoin’in yaklaşık 15 yıl önce mevcut para sistemini iyileştirmenin ve değiştirmenin bir yolu olarak yaratıldığını, ancak bu umutların boşa çıktığını söyledi.

ECB yetkilileri, ‘Bitcoin’in Son Direnişi” başlıklı kaleme aldıkları yazıda, “Bitcoin hiçbir zaman yasal gerçek dünya işlemleri için önemli ölçüde kullanılmadı” ifadelerine yer verdi.

‘Bitcoin Yapay Olarak Tetikleniyor’

Boğalar, kripto çöküşünün ortasında Bitcoin’in 16.000-20.000 dolar aralığını tutma kabiliyetinden cesaret almış gibi görünse de, Bindseil ve Schaff mevcut fiyat hareketini alakasızlığa giden yoldan önceki yapay olarak tetiklenen son nefes olarak adlandırdı.

Bitcoin’in kavramsal tasarımı ve teknolojik eksikliklerinin, onu ödemeler için elverişsiz kıldığını belirten yetkililer, kriptonun nakit akışı veya temettü üretmediğinden, aynı zamanda kötü bir yatırım olduğunu savundular.

İkili, Bitcoin’in değerinin yeni yatırımcılardan gelen sürekli taze para dalgalarına bağlı olduğunu iddia etti ve coşkuyu devam ettirmek için büyük güçlü teşviklere sahip olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

ECB’den Düzenleme Uyarısı

ECB yetkilileri açıklamalarının devamında, “Düzenlemeyi onay olarak yanlış anlamayın” ifadelerini kullanarak Bitcoin’in yatırımcı portföylerinde yer almaya değer başka bir varlık sınıfı olduğu fikrine karşı çıktı.

Dünyanın dört bir yanındaki yasa yapıcılar ve düzenleyiciler, çok az hesap verebilirlik ile birden fazla yargı alanında faaliyet gösteren kripto borsası FTX’in çöküşünün ardından kriptoyu denetleme yaklaşımlarını inceliyorlar.

Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yönetmeliği metni üzerinde anlaşmaya varan Avrupa Birliği’nde milletvekilleri , kuralların etkinliği ve gelecekteki çöküşleri önleyecek kadar sert olup olmayacakları konusundaki endişelerini dile getiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.