Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkan Yardımcısı Finans Sektöründeki Risklere Karşı Uyardı

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, küresel ekonomi için finans sektöründeki risklerin önemli olduğunu söyledi.
ECB Başkan Yardımcısı Finans Sektöründeki Risklere Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis De Guindos, finans sektöründeki genel riskleri izlediklerini söyledi. Kuzey İtalya’nın Cernobbio kentinde düzenlenen bir ekonomik forumda konuşan De Guindos, güçlü sermaye yapısı ve likiditeleri ile geleneksel bankaların iyi bir konumda olduğunu söyledi.

De Guindos, düşük faiz aşamasında hızla büyüyen ve daha fazla risk alan bankacılık dışı sektörde kırılganlıklar olduğunu belirterek, bu güvenlik açıklarını azaltmak ve dayanıklılığı güçlendirmek için reformlara ihtiyaç olduğu konusunda uyardı.

ECB enflasyonla mücadele için faiz oranlarını toplantıdan toplantıya artırıyor. Bu durum, artan borçlanma maliyetleri nedeniyle finans sektöründe bir çalkantı olabileceği endişelerini beraberinde getiriyor. De Guindos, enflasyonun bu yıl yumuşayacağını tahmin ediyor. Aynı zamanda, enflasyon dinamikleri yüksek kalmaya devam ediyor.

De Guindos konuşmasında, “Daha yüksek kar marjları, daha yüksek ücretler ve daha yüksek fiyatlar arasındaki geri bildirim, enflasyon üzerinde daha fazla yukarı yönlü riske yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Bu hafta Euro Bölgesi için Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ön tahminlere göre enflasyon yıllık bazda yüzde 6.9 olarak gerçekleşti. Beklenti yüzde 7.1 olarak geleceği yönündeydi. Euro Bölgesi’nde enflasyondaki düşüş sürse de, ECB’nin yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.