Yatırım yapmaya başla!

ECB Başkan Adayı Lagarde’nin ‘Güvercin’ Politika İzleyeceği İleri Sürüldü

IMF Başkanı Christine Lagarde'nin ECB başkan adayı olarak gösterilmesinin ardından nasıl bir politika izleyeceği hakkında görüşler ileri sürülüyor.
ECB Başkan Adayı Lagarde’nin ‘Güvercin’ Politika İzleyeceği İleri Sürüldü

Ekim ayında görev süresi dolacak olan Mario Draghi’nin yerine kimin geçeceği birkaç yıldır konuşuluyor. Dün ise Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde’nin Draghi’nin yerine geçeceği söylenmeye başlandı. Şimdi de en muhtemel aday olarak görülen Lagarde’nin, güvercin bir politika izleyeceği ileri sürüldü.

Para yöneticileri ve ekonomistler, Lagarde’nin Avrupa Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak aday gösterilmesi üzerine görüşlerini sundular.

Lagarde Adaylığı DeğerlendirildiLagarde’nin uluslararası sahnedeki etkisine dikkat çekilirken, para politikası konusunda deneyim eksikliği olduğu yorumları yapıldı. Bu yorumlar etrafında Euro bölgesi tahvillerinde düşüş gözlendi ve defansif hisse senetleri yükselişe geçti. Yaşanan düşüş, yatırımcıların ECB’nin düşük faiz oranlı bir politika izleyeceği yönündeki görüşleri oldu.

Bazı piyasa gözlemcileri, para politikasının tekrar eden bir endişe olduğunu kanıtlama konusundaki bilgi eksikliğinden dolayı Lagarde’nin atamasına katılmayı teklif ettiler. Deutsche Bank’tan Jim Reid bugün müşterilerine yaptığı açıklamada, Lagarde’nin ECB’nin istikrarlı ekonomik büyümeyi teşvik etmek için tasarladığı karmaşık araçlarla deneyimsizliği nedeniyle güvenilirlik riski taşıdığını söyledi.

Reid, merkez bankasının baş ekonomisti olan Philip Lane’in “entelektüel ekonomik ayak işi” yapması beklendiğini söyledi.

Reid'in Philip Lane YorumuPiyasa katılımcılarının Lane’in siyasi becerilerini ve bağlantılarını seveceğini belirten Reid, yine de çok etkili olmayacağına dikkat çekti. UBS Global Wealth Management’ın baş yatırım görevlisi olan Mark Haefele ise Lagarde’nin para politikası konusunda hiçbir deneyimi olmayan ilk ECB başkanı olacağını söyledi.

Haefele, hala IMF başkanı olarak nitelikli bir aday olarak nitelendirildiğini, ancak atanmasının Avrupa’yı yatırım için daha cazip bir yer yapmadığını söyledi. Berenberg’den Holger Schmieding de Lagarde’nin Fransa’nın maliye bakanlığı rolünde ihtiyatlı olduğunu kanıtladığını ve Euro bölgesi borç krizinin ilk günlerinde Almanya ile iyi çalışabildiğini gösterdiğini söyledi.

Schmieding Lagarde’nin roldeki gücünün fazla tahmin edilmemesi gerektiğini ve para politika kararlarının konseyce alındığını da belirtti.

Kararları Yönetim Kurulu AlıyorSchmieding, para politikası konusunda kilit kararların yalnızca başkan tarafından değil, 25 üyeli ECB Yönetim Konseyi tarafından alındığını hatırlattı. Pictet’ten Frederik Ducrozet, Lagarde’nin adaylığının olumlu yönlerine odaklanan bir nok yayımladı.

Strateji uzmanı olan Ducrozet; deneyiminin, çekiciliğinin ve Draghi’nin güvercin duruşunun muhtemel bir şekilde sürdürülmesinin, milletvekilleri ve yatırım topluluğu arasında iyi durması gerektiğini söyledi. Ayrıca Lagarde’nin ECB’nin Doğrudan Parasal İşlemler ve nicel gevşeme dahil olmak üzere konvansiyonel olmayan politikalarını her zaman desteklediğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum