Yatırım yapmaya başla!

ECB’nin 2016 Haziran Toplantısı Gerçekleştirildi

ECB’nin 2016 Haziran Toplantısı Gerçekleştirildi

Piyasaların merakla beklediği ve ABD istihdam verileriyle birlikte haftanın en önemli gelişmelerinden biri olarak görülen Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Haziran ayı toplantısı az önce sonuçlandı. Toplantı öncesi piyasalarda, Başkan Draghi ve yönetiminin faizleri sabit tutacağı ve toplantıda radikal kararların alınmayacağı görüşü hakimdi. Uzmanlar ise toplantı öncesi yaptıkları değerlendirmelerde, ilave önlemlerin beklenmediğini ve yılın üçüncü çeyreğine kadar ECB’nin beklemede olacağını dile getirmişlerdi. Uzmanların öngörülerinin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

ECB’nin Haziran toplantısı piyasaların beklentileriyle aynı doğrultuda oldu ve banka üç faizde de değişikliğe gitmedi. Mevduat faizi eksi yüzde 0,4, marjinal borç verme faizi yüzde 0,25 ve temel refinansman faizi ise yüzde 0 oranında sabit tutuldu. Ayrıca toplantıda varlık alım programı da 80 milyar Euro düzeyinde sabit tutulurken, merkez bankası 8 Haziran tarihinden itibaren şirket tahvili almaya başlayacağını kamuoyuna açıkladı.

Politika yapıcılar, toplantının ardından yaptıkları değerlendirmelerde 2 aylık bir sürenin ardından teşvik alımlarının başladığını belirterek; para politikasının yapabileceği tek şeyin zaman sağlamak olduğunu dile getirdiler. ECB Başkanı Mario Draghi, günün ilerleyen saatlerinde toplantıyla ilgili olarak bir basın açıklaması gerçekleştirecek. Draghi’nin konuşmasında, Euro bölgesinin ekonomik göstergelerine ilişkin güncel projeksiyonları açıklaması bekleniyor.

“Birkaç ay önce bütün büyük politika duyuları zaten duyuldu…”

Londra’da Standard Chartered Bank Avrupa Baş Ekonomisti Sarah Hewin, ECB’nin Haziran toplantısının ardından görüş bildirdi. Hewin yaptığı değerlendirmede, birkaç ay önce bütün büyük politika duyularının zaten duyulduğunu söyledi. Artık bu teşvikleri uygulamanın vakti geldiğini belirten Hewin, Başkan Draghi ve yönetiminin daha fazlasını yapması gerektiğine yönelik görüşlerin tekrarlanacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Hewin, ECB yönetimin şimdiye kadar işin büyük kısmını kendilerinin yaptığına ve hükümetin daha fazla adım atması gerektiğine dair güçlü bir kanıya sahip olduklarının piyasa tarafından bilindiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum