Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EBRD: 2020’de Türkiye’ye 1 Milyar Euro’luk Yatırım Yapacağız

Türkiye ekonomisinin salgın sonrasında “V” şeklinde toparlanmasını bekleyen EBRD Başkanı Chakrabarti, yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.
EBRD: 2020’de Türkiye’ye 1 Milyar Euro’luk Yatırım Yapacağız
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünya gibi Türkiye de koronavirüs salgınıyla büyük bir mücadele ile savaşıyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 11 Mayıs itibarıyla ülkemizde toplam vaka sayısı 139 bin 771, toplam can kaybı ise 3 bin 841 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her gün yaptığı açıklamalarda tedbirlere sıkı sıkıya bağlı bağlı kılınması konusunda vatandaşları uyarıyor.

Birçok ülkeden Türkiye’nin salgını yönetme konusunda takdir topladığını zaman zaman işitiyoruz. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti de Türk sağlık sektörünü bu konuda başarılı bulduklarını söyleyerek ekonomi alanındaki beklentilerine değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan coronavirus salgınına karşı 83 milyon hep birlikte mücadele verdiğimizi söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında salgınla mücadelede yapılan çalışmalardan bahsetti. Salgının başladığı ilk hafta milli bağış kampanyası başlatan Erdoğan, bugüne kadar 4.4 milyon vatandaşa 1000’er liralık nakit desteği verildiğini, Mayıs ayı işsizlik sigortası ödemelerini öne çektiklerini ve 40 milyar ulaşan SSK, Bağ-Kur pirim primi ödemesi yaptıklarını açıkladı.

Türkiye bu süreçte sadece kendi milletine yetmekle kalmayıp İngiltere ve Amerika başta olmak üzere birçok ülkeye de tıbbi yardım desteği sağlamıştı. EBRD Başkanı Chakrabarti, Türk sağlık sektörünün salgını başarılı bir şekilde kontrol altına aldıklarını söyleyerek takdir ettiklerini dile getirdi.

Suma Chakrabarti Türkiye Yorumu

Memnuniyetini “Türkiye’nin sağlık sistemi yoluyla bu salgınla başa çıkabilmesinden son derece etkilendiğimi belirtmeliyim.“ sözleriyle ifade eden Chakrabarti, daha önce Adana, Bursa ve Elazığ’da şehir hastanelerini finanse ettiklerini hatırlattı.

Ekonomistlerin çoğu 2019 yılında %6 büyüyen Türkiye ekonomisinin, covid-19 pandemisi nedeniyle bu yıl 2009’dan bu yana ilk kez eksiye geçeceğini düşünüyor. Prof. Dr. Özgür Demirtaş başta olmak üzere birçok ekonomist hem dünya hem de Türkiye ekonomisinin bu yıl daralacağını fakat sonrasında toparlanacağını tahmin ediyor.

Türkiye 2019 Büyüme
Kaynak: Investing

Ekonomik büyüme tahminlerini 13 Mayıs’ta açıklayacaklarını söyleyen Chakrabarti,  Türkiye’nin 2021’de yeniden büyümeye geçeceğini düşündüklerini açıkladı. Türkiye gibi faaliyetleri olan ülke ekonomilerinin, salgın sonrasında “V” şeklinde büyümeye geçeceğini tahmin ediyor. Bu beklentisinin salgın krizini yönetmekte gösterdiği başarıya bağlı olarak doğduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye yatırımlarına devam edeceklerini belirten EBRD Başkanı, 2020 yılında en az 1 milyar Euro’luk yatırım planladıklarını açıkladı.
EBRD Türkiye Yatırımları
Kaynak: EBRD

Türkiye’nin koronavirüs salgınını en çabuk şekilde atlatması içim yatırımlara devam edeceklerini bildiren EBRD Başkanı, yılın ilk dört ayında 415 milyon Euro’luk yatırım yaptıklarını açıkladı. Avrupa’daki daralmanın da bu ülke üzerinde baskı yaratacağını ifade eden Chakrabarti, turizm gelirlerindeki düşüşe de değindi.

Öte yandan düşen petrol fiyatlarının Türkiye cari açığı üzerinde pozitif etki yaratacağına dikkat çekti. Türk imalat sektörü hakkındaki düşüncelerini de aktaran Chakrabarti, sanayi kollarının sektördeki tüm gelişmelere hızlı bir şekilde karşılık verdiğini ve bu durumun kendilerini etkilediğini söyledi.

Salgın süresince her hafta milyonlarca maske ve koruyucu önlük ürettiğini, böylelikle sağlık sektörü için çok önemli bir iş yaptıklarını dile getirdi. Bu süreçte Arçelik, Ford Otosan ve Tofaş gibi büyüklerin yanında, sayısız firma da maske dikimi ve solunum cihazı üretimi yaptı.

Türkiye’yi gösterdiği dayanışma konusunda da takdir eden Chakrabarti, bazı ülkelere dağıtılacak Dayanışma Fonu için 21 milyar Euro ayırdıklarını açıkladı. Ticaret Kolaylaştırma Programı’na da değinen Başkan, Türkiye’nin EBRD’nin desteğini almak için tüm şartlara sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu