Yatırım yapmaya başla!

EBRD: Türk Ekonomisindeki Büyüme 2019’da %1 Küçülecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından yayımlanan raporda, genel olarak ülkelerin ekonomilerinin bu yıl hız keseceği, Türkiye ekonomisinin ise %1 oranında küçüleceği bildirildi.
EBRD: Türk Ekonomisindeki Büyüme 2019’da %1 Küçülecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), ekonomilerin 2019 yılında hız keseceğini, 2020’de yeniden yükselişe geçeceğini bildirdi. Türk ekonomisindeki büyüme için 2019 sonunda %1 daralma öngören kurum analistleri, 2020 yılında pozitif bölgeye geçeceğini yorumladı. Bankanın yayımladığı raporda, ülkelerin küresel ekonomiye daha fazla entegrasyon kazanarak dış şoklara karşı dayanıklı hale geldiği kaydedildi.

EBRD 2019 yılına ilişkin ekonomik büyüme tahminlerini aşağı yönde revize ederek, gözlemlerini paylaştı.

EBRD ülkeleri 2018 yılında %3,4 oranında büyüme gerçekleştirmişti. 2019 yılındaki beklenti ise %2,3 büyüme olarak açıklandı. Genel olarak ekonomilerin bu yıl hız keseceği, fakat gelecek seneden itibaren yeniden toparlanarak %2,6’ya yükseleceği aktarıldı.

Ülkelerin dış şoklara karşı daha dayanıklı hale geldiği ve bu sorunları aşmak için daha donanımlı oldukları belirtildi. 2018 yılının ikinci yarısında Türkiye hariç birçok ülke ekonomisinde iç talebin tutunduğu bildirildi.

Rapora göre Türkiye ekonomisi 2019 sonunda %1 oranında küçülecek.

Türk lirasındaki değer kaybı, yüksek faiz oranları, tüketimin azalması ve bunun yatırım kısmını etkilemesi gibi faktörlerin büyümeyi olumsuz etkileyeceği yorumlandı. 2020 yılında Türkiye ekonomisi için %2,52 oranında büyüme bekleyen kurum, buradaki yavaşlamanın EBRD bölgelerindeki ekonomilerine yansımasının sınırlı olmasının beklendiğini belirtti. Avrupa ve Baltık ülkelerdeki büyümenin %4,7’den %3,8’e düşmesi, 2020 yılında ise %3,2 oranında gelmesi tahmin edildi.

Raporda Güney Doğu Avrupa ekonomisinin 2019 ve 2020 yıllarında %3 büyüyeceğini öngördü.

Söz konusu ülkeler 2018 yılında %3,4 oranında büyüme sağlamıştı. Yunanistan ekonomisinin ise bu yıl ve gelecek yıl %2,2 büyüyeceği tahmin edildi. ABN Amro ise Türkiye ekonomisinin zorluklarla mücadele ettiğini belirterek yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti.

Kurum tarafından yollanan raporda Türk lirasının volatil seyrinin devam ettiği, kredi büyümesindeki artışın enflasyonu olumlu etkilemediği, petrol fiyatlarına bağlı olarak enerji ithalat faturasının yüksek kalacağı gibi faktörlere bağlı olarak yıl sonu enflasyon tahminlerini %12’den %15’e yükselttikleri açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum