Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBDR’den Türkiye’ye Rekor Yatırım! Devamı Gelecek

EBRD, Türkiye'ye 2023 yılında rekor düzeyde bir yatırım gerçekleştirdiğini açıklayarak 2024 yılına işaret etti. Detaylar haberin içerisinde;
EBDR’den Türkiye’ye Rekor Yatırım! Devamı Gelecek
HABER GİRİŞ

Türkiye’de seçimlerin ardından değişen ekonomi politikalarının bir parçası olan yabancı yatırımcı çekme hedefi devam ediyor. Bu hedef kapsamında politika yapıcılar, ülkeye yatırımcı çekmek için çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink ise Bloomberg HT’nin Türkiye’ye ilişkin sorularını yanıtladı.

Jürgen Rigterink, 2023 yılında EBRD’nin Türkiye’ye rekor düzeyde yatırım yaptığına işaret etti. Ancak bu yatırımın, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle yapıldığını söyledi. Tam rakam verememekle birlikte, 2023 yılındaki yatırım seviyesinin 2,5 milyar euroyu aştığını vurguladı.

Türkiye’nin EBRD için en büyük operasyonel yatırım planlanan ülkeler arasında olduğunu bildiren Rigterink, 2024 yılında da aynı düzeyde yatırımların devam edeceğini öngördü.

Türkiye’de bütün sektörlerde yatırımlarının olacağını belirterek, özel sektör odaklı bir perspektifle Türkiye’nin önemli bir rol oynadığını kaydetti. Yeşil finansman alanındaki projelerin Türkiye için özellikle önemli olduğuna da dikkat çekti.

Rigterink yaptığı açıklamada, 2023 sonuna kadar Ukrayna’ya 4 milyar euroluk yatırım yaptıklarının da altını çizdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın