Yatırım yapmaya başla!

E-Ticarette Müşteriyi Etkilemenin 10 Etkili Yolu

E-Ticarette Müşteriyi Etkilemenin 10 Etkili Yolu

Bir mağazaya girdiğiniz zaman ve hatta vitrinin önünden geçerken sizi etkileyen birçok olay yaşayabilir, bir şeyler satın alabilirsiniz. Güler yüzle hoş geldiniz diyen sıcak kanlı satış temsilcisi, mağazanın dekorasyonu, düzenli ve ferah bir ortam, sizi kıyafetleri karıştırmaya iter. İlk başta ise vitrin düzeni sizi içeri çekebilir ve “hiçbir şey almayacağım” diye girdiğiniz dükkandan, en azından bir parça ürün alıp çıkarsınız. Daha ne olduğunu anlamadan kendinizi kasada ödeme yaparken bulursunuz. Fiziki bir mağazada bu iş böyle gelişirken, e-ticarete geldiğinizde işler biraz değişecektir.

E-ticarette müşteri etkilemeniz, bir mağazadan daha zor olabilir. Çünkü sanal bir ortam ve müşterinin dikkatini dağıtacak, karşılaştırma yapacak birçok etken olabilir. Yaşanacak en küçük bir problem, müşterinin sepeti bırakarak gitmesine neden olabilir. Tam son aşamaya gelmişken, işler tersine dönebilir ve müşteriniz ödeme yapmadan kaçabilir. Bu durumlarla e-ticarette sıklıkla karşılaşıldığını bilmeniz gerekiyor. Elbette müşterileri kaçırmamanız ve alışverişe teşvik etmeniz için birkaç taktik de bulunuyor.

Şimdi sizlere internetten satışı artırmak için müşteriyi etkilemenin birkaç yolundan bahsedeceğiz:

% X’e Varan İndirim

% X'e Varan İndirimFiziki mağazalardan alışkın olduğumuz bir teknik. %50’ye varan indirimler gibi sloganlar her zaman müşterilerin dikkatini çekmiştir. E-ticarette de aynı kural geçerlidir ve indirimler psikolojik müşteriyi daha ucuza alacağım, kar edeceğim düşüncesiyle kendine çeker. Birçok alışveriş tutkununun bu indirimler nedeniyle hiç ihtiyacı olmayan ürünleri bile aldığı bilinmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise “% 20 – % 50 arası indirim fırsatı” yerine “% 50’e varan indirim fırsatı” sloganını tercih etmeniz. Bir aralık verildiği zaman müşteri bu aralığı hesaplamakla aklını meşgul edecektir. Zaten müşteri alt tabanla ilgilenmeyecek ve en yüksek indirim dikkatini çekecektir. Bu nedenle aralık yerine X’e varan indirim şeklinde sloganlar kullanmalısınız.

Sitenin Hızı

Sitenin HızıGünümüzde internet hızının 4,5G seviyelerine çıkması ve Google gibi bir dünya devinin aradığınız sonuçları saniyenin milyonda 1’inde karşınıza çıkarması, yavaşlığa tahammül edemememize neden oldu. Online müşterilerin yarısından fazlası, site hızının yavaş olduğu yerlerden uzak durmakta ve çevresindekilere de bu konuda bilgi vermektedir. Yapılan araştırmalara göre müşterilerin % 64’lük kısmı yavaş olan e-ticaret sitelerini ziyaret etmek istemiyor. % 62’si ise aynı siteden tekrar alışveriş yapmak istemiyor. Yavaşlık nedeniyle siteden uzaklaşan müşterilerin % 48’i rakip sitelere gidiyor ve % 28’i site hakkında olumsuz görüşler bildiriyor. % 27’si ise yaşadıkları bu kötü deneyimi arkadaşlarıyla paylaşıyor. Bu nedenle siz siz olun, e-ticaret sitenizin hızlı çalışmasına önem verin.

Açık ve Doldurulması Gereken Alanlar

Açık ve Doldurulması Gereken AlanlarMüşterilerin büyük bir çoğunluğu, boş alanların etiketini okumadan işlem gerçekleştiriyor ve bu nedenle hata yapıyorlar. Bunu önlemek için doldurulması gereken açık alanların kutucuklarının içine silik bir şekilde hangi bilginin yazılması gerektiği belirtiliyor. Kutucuğa tıklamanız ve ilk harfi yazmanızla birlikte bu bilgi kayboluyor, böylece etiketleri okumayan müşterinin hata yapmasını minimuma indirmiş olursunuz.

Büyük Satın Al Butonları

Büyük Satın Al ButonlarıMüşterilerin dikkatini çeken ve satın almaya yönelten önemli noktalardan birisi de satın al butonları. Renkleri, şekilleri, büyüklükleri ile satın al ve sepete ekle butonları; satışınızı artırmanız konusunda bir etken. Yapılan araştırmalara göre büyük puntolarla ve kalın yazılmış butonlar, müşterilerin satın almasını olumlu yönde etkiliyor. Minik, müşterinin site içerisinde bulmakta zorlanacağı şekilde yazılan butonlar, satışlar üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Göze çarpan rengi ve boyutu ile müşterinin da satın almak için aradığı sırada karşısına çıkan butonlar, alım oranlarını artıyor.

Büyük Harfle Yazılmış Başlıklar

Büyük Harfle Yazılmış BaşlıklarYapılan araştırmalara göre başlıklardaki kelimelerin ilk harflerinin büyük yazılmasının tıklama oranını % 80 oranında artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca bunu bir yazım kuralı olarak düşündüğünüzde de ilk harfleri büyük yazmanın daha doğru ve göze güzel göründüğünü fark edeceksiniz. Bu noktada bir ek bilgi vermek gerekirse, sitede yapılan yazım yanlışları da müşterilerin güvenini kıran bir konudur. Bu nedenle ürün açıklama ve başlıklarının yazılırken özen gösterilmesi, dil bilgisi kurallarına uyulması oldukça önemlidir.

Ücretsiz Kargo Uygulaması

Ücretsiz Kargo UygulamasıMüşterilerin psikolojik olarak ücretsiz kargoyu, indirime tercih ettikleri bilinmektedir. Yani indirimle 50 liraya düşen bir ürün yerine ücretsiz kargo 75 lira olan bir ürün daha fazla dikkat çekiyor. Ayrıca fiyatlardaki psikolojik sınırları da artık biliyorsunuzdur. 100 lira yazmak yerine 99,99 lira yazmak insanlarda daha olumlu bir etki yaratıyor. Bu nedenle ürünün kargo ücretini fiyata ekleyip ücretsiz kargo ibaresini kullanmanız, satışınızı artıracak bir etken. Unutmayın, yurt dışı alışverişlerinde bile ‘free shipping’ ibaresini gören müşteriler daha cesaretli bir şekilde alışveriş yaparlar.

Dikkatleri Uygun Yere Toplamak

Dikkatleri Uygun Yere ToplamakAfişlerdeki ve sitelerdeki sıcak noktalar, yani ilk önce dikkat çeken yerler, insanların en çok odaklandıkları yerler açık bir şekilde belirtiliyor. Mesela afişte yer alan modelin, nereye baktığı önemli bir etken. Modelin gözlerinin ürüne dönük olduğu afişlerde, ürün daha çok dikkat çekiyor. Eğer model doğrudan size bakıyorsa, ürününüz daha az dikkat çekiyor. Müşterilerin dikkatini çeken noktaları belirlemek için internette birkaç teknik bulunuyor. Hazırlanan reklam afişlerinde kullanılan ortam veya modelden daha çok ürünün dikkat çekmesini sağlamanız gerekiyor. Renklerin e-ticaret sitelerinde neden önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu konuya da göz atarak dikkati nasıl toplayacağınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Zaman Çelişkisini Kaldırın

Zaman Çelişkisini KaldırınReklam sloganlarınızda gelecek zaman ekleri kullanmak yerine geniş zaman kullanmanız oldukça önemlidir. Örneğin; “Paratic, paraya bakış açınızı değiştirecek” yerine “Paratic, paraya bakışınızı değiştirir” sloganının daha etkili olduğu belirtiliyor. Gelecek zaman eklerinin kullanması, müşterilerde “ne zaman olacak?” sorusunu yankılandırıyor. Sürenin tahmin edilmesi, aynı etkiyi görüp göremeyeceği gibi sorgularla aklını meşgul eden müşteri, çelişkiye düşüyor ve satın almaktan çoğunlukla vazgeçiyor.

Kupon ve Promosyon Kodu

Kupon ve Promosyon KoduMüşteri ürünü almaya karar verdi ve sepetine ekledikten sonra ödeme aşamasına geldi. Burada “kupon kodu girin” ibaresini görmesi ve elinde herhangi bir kupon olmaması, onu Google’de kupon aramaya yönlendirecektir. Bu sırada farklı kampanyalar görerek sepetini terk etme ihtimali ise fazlasıyla yüksek. Eğer kupon kodu ile indirim yapmayı düşünüyorsanız; bunu müşteriye özel yapmalısınız ve SMS, e-posta gibi yollarla ona ulaştırmalısınız. Bu şekilde müşteri ona özel indirim olduğu hissine kapılacak ve böylece satın almaya ikna olacaktır. Ama promosyon sitelerinde bulunan kodlar, herkes tarafından erişilebilir olduğu için hem güven vermeyecek hem de zaman kaybı olacaktır.

Spam Mail

Spam MailBildiğiniz gibi e-ticaret sitelerinde e-posta adresleri kayıtlı olan kişilere kampanya ve yeniliklerde mail gönderiliyor. Ama bu çok fazla olduğu zaman ve ilgilenmediklerinde, adresinizin spam olarak işaretlenmesine neden oluyor. Bu e-postayı almak istemeyen müşterilerin sizi spam olarak işaretlememesi için e-postanın altına “bu adresten e-posta almak istemiyorsanız, tıklayın” ibaresi koymalısınız. Böylece müşteriler sizi spam olarak işaretlemezler ve bu nedenle mailiniz olumsuz yönde etkilenmemiş olur.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum