Yatırım yapmaya başla!

E-Ticarette Güveni Sağlamanın 4 Yolu

E-Ticarette Güveni Sağlamanın 4 Yolu

İnternet ve teknolojinin birlikte gelişmesi, yalnızca pazarlamacıların değil; tüketicilerin de davranışlarını değiştirdiği biliniyor. Pazarlamacılar ve e-ticaret sitesi sahipleri, teknoloji ve internetin velinimetlerinden faydalanırken, tüketiciler de satın alma kararları hakkında aradıkları bilgileri daha kolay bulabiliyor. Bu durum hem bir avantaj hem de dezavantaj. Çünkü müşterinin sizi seçmesini sağlamanız ve sizinle ilgili yorumlarının iyi olması gerekiyor.

Tüketicilerin satın alma süreçleri incelendiği zaman 3 temel aşamadan bahsedilir. Öğrenme, bilgiyi işleme ve karar verme, bu aşamaları oluşturan temellerdir. Müşterileriniz önce ihtiyaçlarını belirler ve bunlarla ilgili bilgi aramaya başlar. Alternatifleri karşılaştırır ve yorumladıktan sonra almaya karar verir. Bu davranışlarda ise sosyal, ekonomik, psikolojik ve kişisel faktörler başrolü oynar. Bu faktörler kişisel ve çevresel faktörlerdir. Ayrıca fiyat ve promosyon gibi özellikleri kapsayan içeriksel faktörler, kullanılabilirliği kapsayan işlevsel faktörlerde vardır. Elbette konu internet üzerinden alışveriş olduğunda bu faktörlere bir yenisi daha eklenir: GÜVEN!

İnternet alışverişlerinde müşterinin birçok bilgisini veriyor olması, güvenlikle ilgili bazı soruları akla getirir. Bilgilerinin kötüye kullanılıp kullanılmayacağından emin olmak ister. E-ticaret sitenizde güvenliği ve güvenilirliği sağlayabilirseniz, tüketiciler sizi tercih edecek ve başkalarına da önerecektir. Peki, bu aşamada e-ticaret sitenizin güvenliğini sağlamak için neler yapabilirsiniz?

1 Gizlenmiş Müşteri Bilgileri

Gizlenmiş Müşteri BilgileriMüşterilerinize, bilgilerinin tamamen güvenli bir şekilde saklandığı ve bu konuda güvenli bir yerde olduğunu hissettirebilirsiniz. Müşteriler, bilgilerinin 3. taraflara verilmesinden hoşlanmaz. Çünkü sürekli gelen mesajlar ve bilgilendirme e-postaları onları canlarından bezdirmiştir. Bu durum tamamen güven sarsıcı bir durumdur ve bilgilerinin satıldığını düşünen müşteriniz, sizi tercih etmeyecektir.

2 Belirsizliği Azaltmak

Belirsizliği AzaltmakSitenizde mutlaka müşterilerin aklında soru işarete bırakacak konuları kapsayan bir ‘sıkça sorulan sorular’ kısmı olsun. Buranın aktif olduğunu ve güncel bilgiler içerdiğini gösterin. Kullanıcılar akıllarında oluşacak soru işaretlerine burada yanıt bulabildikleri zaman kendilerini güvende hissedeceklerdir. Bu şekilde alışverişlerini gönül rahatlığıyla akıllarında soru kalmaksızın gerçekleştirebilirler.

İletişim bilgilerine de son derece dikkat etmelisiniz. Web sitenizde mutlaka iletişim bölümü olsun ve bu kısma özen gösterin. Online alışverişlerde birçok kişi iletişim kurabilecekleri bir telefon numarası veya e-posta görmek ister. Bu tarzdaki iletişim bilgilerinize özen gösterin ve sitenize ekleyin.

Müşteriler akıllarındaki soru işaretlerini, diğer müşteri yorumlarından ve puanlamadan da gidermek ister. Müşterilerin % 85’inin satın alma öncesinde müşteri yorumlarını ve puanlarını okuduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Aynı zamanda bu yorumlara güvenildiği ve itibar edildiği de ortadadır. Sosyal ağlarınızı da iyi bir şekilde organize edip kullanmayı da unutmayın.

3 Garanti ve İade Durumu

Garanti ve İade DurumuMüşterilerinize güven verebileceğiniz bir diğer önemli konu da, garanti ve iade prosedürlerinizdir. Çünkü e-ticarette değişim, orijinal ürün ve kalite gibi garantilerin verilmesi, iadenin hangi koşullarda yapılabildiğinin bilinmesi güven yaratacaktır. Bu kısımları müşterilerinizde soru işareti yaratmayacak şekilde açıklayıcı olarak belirtmelisiniz.

4 Ödeme İşlemleri

Ödeme İşlemleriSatın alınmaya karar verilen ürünün ödeme işlemleri sırasında yaşanan sorunlar ve yaşanan sıkıntılar, müşterilerin vazgeçmesine neden olacaktır. Ödeme ile ilgili bilgilerin yetersizliği, müşterilerinizde güvensizlik yaratabilir. Yapılan araştırmalara göre ödeme sırasında satın almaktan vazgeçen kullanıcıların oranı % 67,4’tür. Para ödeme aşaması güvenlik düşüncesinin akılda soru yarattığı aşamadır ve kullanıcıyı motive eden her şey burada sonlanabilir. Müşterilerin daha önceki olumsuz online alışveriş tecrübeleri, tedirgin olmalarına neden olacaktır. Bu nedenle onlara güvenli oldukları hissini geri kazandırmalısınız.

Ödeme işlemlerinin uzun sürmesi de bu konuda önemli bir etkendir. Tedirgin olan müşteriler, ödeme işleminin uzun sürmesi nedeniyle de satın almaktan vazgeçebilir. Araştırmalara göre uzun ödeme süreci, satın alma kararını % 10 etkiliyor. Bu nedenle ödeme aşamasının, mümkün oldukça kısa ve anlaşılır olması gerekiyor. Ayrıca ödeme aşamasındaki ilerlemenin izlenebileceği bir durum çubuğunun kullanılması da kullanıcının işini kolaylaştırabilir.

Farklı ödeme alternatiflerinin sunulması da müşterilere tercih hakkı verdiği için güven duyulmasını kolaylaştıracaktır. Araştırmalara göre alternatiflerin sunulması, güveni % 40 oranında artırıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum