Yatırım yapmaya başla!

E-Ticaret Sitelerinde Renkler Ne Kadar Önemli?

E-Ticaret Sitelerinde Renkler Ne Kadar Önemli?

Renklerin hayatınızdaki yerini biliyor musunuz veya sizi ne kadar etkilediğinin farkında mısınız? Basit bir kazak seçiminde bile “bu renk güzel değil, kırmızısı olsun” demiyor musunuz? Mutlaka diyoruz, belki kazak seçiminde olduğu gibi fazlasıyla belli etmiyoruz; ama hayatımızı yönetirken renkler ister istemez bizimle oluyor. Yani renklerin hal ve hareketleriniz üzerinde farkında olsanız veya olmasanız da etkisi oldukça büyük. İş internet olduğunda ise renklerin önemini bilmeniz, kazağın rengini belirlemekten biraz daha fazla ustalık gerektiriyor.

Gelelim e-ticaret sitelerine… Henüz bir kıyafeti dokunmadan, denemeden almaya yeni alıştık diyebiliriz. Her ne kadar iade ve değişim hakkımız olsa bile “denemeden alamam” diyenlerin sayısı oldukça fazla. E-ticaret siteleri ise bu noktada akılcı çözümler geliştirmeye devam ediyor. Elbette müşteriyi önce sepete kadar götürmesi gerekiyor. İşte bu noktada renklerin diğer konular kadar önemli olduğunu biliyoruz. E-ticaret sitenizin rengini doğru bir şekilde belirlemeniz, satışlarınızın artmasını sağlayan önemli etkenlerden birisi.

E-ticaret siteleri üzerinden yapılan araştırmalara göre site sahiplerinin genel olarak renk uyumuna önem verdikleri ortaya çıkıyor. Aynı zamanda doğru renklerin kullanımı ile kullanıcıyı alım yapmaya karar vermesi için etkilemiş oluyorlar. Satın alma sürecinde görüntü ve estetiğin % 93 oranında; renklerin ise % 85 oranında etkili olduğu da araştırmalarla ortaya koyulan gerçekler arasında yer alıyor. Ayrıca renklerin markanın akılda kalıcılığını % 80 oranında artırdığını da biliyoruz. Yapılan bir diğer araştırmada ise müşteri tarzına göre renk seçiminin oldukça önemli olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

Renklerin Beyinde Uyandırdığı Algılar

Renklerin Beyinde Uyandırdığı AlgılarRenk seçimiyle ilgili olarak size birkaç örnek vermek istiyoruz; mesela fast food markalarında kırmızı rengi, bankalarda ise yeşil rengi sıklıkla görürsünüz. Süt ve ürünlerinde mavi renk gördüğünüzde aklınız light oldukları da canlanıyor değil mi? Elbette bunların nedeni var ve renklerin kabul gören anlamları bulunuyor.

Kırmızı rengin, beyinde acıkma hissi uyandırdığı, yeşil rengin ise güven verdiği bilinmektedir. Mavinin ise sakinleştirdiğini, deniz kıyısında oturduğunuzda çok iyi anlayabilirsiniz. İşte renklerin hayatımızda bu kadar yer alması, doğal olarak tercihler üzerinde de etkili oluyor. Bu nedenle iyi bir satış yapmak isteyen e-ticaret sitelerinin de renk seçiminde oldukça özenli davranması gerekiyor.

Şimdi isterseniz, renklerin pozitif bilinçaltımızda yarattığı anlamlara bir göz atalım.

  • YEŞİL: Dengenin ve uyumun rengidir. Ayrıca güven verir.
  • SARI: Akıl ve zekanın rengi olarak bilinir, umut da verir.
  • BEYAZ: Temizliği temsil eden renktir ve masumiyet, sağlamlık hissi yaratır.
  • KIRMIZI: Enerji rengidir. Ayrıca gençliğin ve harekete geçmenin sembolüdür.
  • TURUNCU: Maceraperest, sosyallik hisse yaratır.
  • MAVİ: Barışı temsil eden renktir ve sadakat, dürüstlük temsilidir.
  • KAHVERENGİ: Toprak rengidir, güven ve korunma sembolüdür.
  • SİYAH: Gizem, güç ve tutkunun rengi olarak kabul edilir.
  • MOR: Yatıştırıcı özelliğe sahiptir ve özellikle yaşlanma karşıtı ürünlerde sıklıkla görürüz.

Fiziki olarak mağazalar renkleri, logo seçimlerinden yarattıkları konsepte kadar tutarlı bir şekilde uygularlar. Vitrinlerindeki uyumun bile bu anlamda bir önemi vardır. Bunun nedeni tahmin ettiğiniz gibi etkilemek ve davetkar bir tutum sergilemektir. Müşteriler, mağaza önünden geçerken kendilerine engel olamadıkları gibi içeriyi görmek isteyecekler ve bu durumun sonunda da bir parça bile olsa alım gerçekleştirecekler. E-ticaret sitelerinde ise bu iş benzer olsa da daha farklı uygulama şekillerine sahiptir.

E-Ticaret Sitelerinde Renk Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

E-Ticaret Sitelerinde Renk Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?Satışlarınızı doğrudan etkileyen renk seçimi, gerçekten profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. Tam bir renk cümbüşü yaratmaktan kaçınmanız gerektiği gibi müşterinize güven vermelisiniz. Pozitif duygular uyandırarak sepet ve ödeme noktasına kadar gitmeye ikna edici renkler seçmelisiniz. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Dikkat etmeniz gereken ilk nokta, kullanacağınız görüntüyü doğru formatta kullanmanızdır. Bu şekilde seçim yaptığınız zaman renk daha net bir şekilde görünecek ve daha düşük boyutlu görsel oluşturmuş olacaksınız.
Sitenize ve hedef kitlenize uygun renkler seçmeniz de dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktadır. Ürünler ve hedef kitleye uygun olarak renk seçimi yapmalı, hatta iş ağınızı ve linklemenizi bile buna uygun bir şekilde yapmalısınız. Çocuk ürünleri satan bir firmaysanız, cıvıl cıvıl bir tasarım tercih edeceğiniz gibi erkek takım elbiseleri için siyah renkleri seçebilirsiniz.

Kullanıcıların ilk olarak baktıkları alanları belirlemek, hangi alandan devam edecekleri ve hangi renkte daha uzun bir algı süresi yaşadıklarını tespit etmek de önemli noktalardandır. Az sayıda rengi bir araya getirmeli ve karmaşadan uzak durmalısınız. Bunun nedeni ise beynin az renk ve şekille karşılaştığı zaman algı seviyesinin artmasıdır. Fazla renk ve şekil, odaklanmayı ve aranan ürünün bulunma olasılığını da düşürmektedir.

Renk uyumlarını görsel deneyimlere göre kullanmanız da dikkat edilecek noktalardandır. Site içerisinde yer alan görsellerin, metnin, banner ve buton renklerinin birbiri ile uyumlu olması için bütünsel bir anlam yüklemek gerekiyor. Böyle görsel bir bütünlük ve uyum sağlanmış olacaktır.

Son olarak onay butonlarının yeşil, uyarıların kırmızı olması e-ticaret siteniz için yeterli olmayacaktır. Bunun dışında satın almayı olumlu yönde etkileyecek renklerin bir bütün olarak seçiminin yapılması, tasarım ile uyum sağlaması gerekmektedir. Unutmayın, renk seçimi yapacağınız kampanyanın çektiği ilgi kadar önemlidir!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum